Üniversite okuyup Work and Travel’ı duymamış olan neredeyse yoktur. Yurt dışı ülkeleri gezip görmek aynı zamanda da para kazanmak, yaz tatilini her anlamda değerlendirmek isteyenlerin en önemli seçeneği Work and Travel adlı değişim programı.  Üniversite 3. sınıfta ben ve arkadaş grubumdakiler de sıkça bu konuyu araştırdık ve birçoğumuz bu programa dahil olarak, ömür boyu unutulmayacak bir yaz tatili yaşadık.

Work and Travel özellikle yaz aylarında en fazla 4 ay süreli olarak öğrencilerin katıldığı ve genelde Amerika ile Türkiye’deki yetkili kurumlar arasında yapılan bir kültürel değişim programı. WAT yani Work and Travel’a katılmak için Türkiye bulunan yetkili çok sayıda özel işletmeye başvuru yapabilirsiniz. Onlar da sizin adınıza Amerika’daki işletmelerle temasta olan bir kurumla işlemleri yürütürler. Bu programa dahil olurken yetkili kuruma bir miktar para verirsiniz ve gideceğiniz yerde yapacağınız işten de para kazanırsınız. Aslında büyük paralarla dönülen bir iş değil ama adı üstünde kültürel bir program. Hem Amerika’ya seyahatinizi karşılamış hem de hayatta bir kez yaşayabileceğiniz bir deneyim kazanmış oluyorsunuz. Program aracılığıyla çeşitli eyaletlere çeşitli işler için gidiyorsunuz ve saat başı 8-15 dolar gibi ücretlerle işe başlıyorsunuz. ( Bu saat ücreti işe, eyalete göre değişebiliyor.)

Bu programa katılabilmenizin kolaylaşması için bazı şartlar var:

  • 18 - 26 yaş arası ve lisans öğrencisi ya da yüksek lisans 1. Sınıf öğrencisi olmak. ( Sınıf ve üniversite konusunda şirketten şirkete fark var.)
  • Orta derecede İngilizce bilgisi.
  • 4 üzerinden en az 2 (AGNO) ortalamaya sahip olmak.

Ne gibi işler var?

Work and Travel programında seçebileceğiniz işler arasında gençlik ve çocuk kamplarında, otellerde, fastfood zincirlerinde, bisiklet taksilerde çalışmak gibi alternatifler bulunuyor. En meşhur iş ise yüksek getirisinden dolayı Alaska’da balık temizlemek, yine de ben bunu pek tavsiye etmiyorum. En güzeli yaz kamplarında öğrencilerle birlikte çalışmak.

Ne gibi avantajları var?

Amerika’ya gidiş uçak bileti ile programa katılış maliyetiniz neredeyse aynı, uygun bir fiyata Amerika’yı görmüş oluyorsunuz. Farklı ülkelerden arkadaşlar ediniyorsunuz.  Ve işin en güzeli de para kazanarak dönebiliyorsunuz.

Cem Dişbudak
102 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.