Reklamın reklam diilmiş gibi olanını, bize bilgi verenini, ince zekamıza hitap edenini hâsılı bizi yakalayanını seviyoruz. Ancak sevsek bile reklamın reklam olmasına takılıp kalıyoruz. Peki birileri bize açık açık bir şeyler önerdiğinde?

Bir ürün, marka, diş fırçası ya da seyahat için bir uçak firması ne olduğu önemsiz, merak ediyoruz. Üstelik yalnızca bize ulaşmış ya da bizim bir biçimde ulaştığımız özel kanalları kullanıyorsa, reklamdan çıkıp bilgiye bir değere dönüşüyor. Uğraş vererek ulaştığımız ya da bize ulaştırılan her şey annemizin özel yemek tarifleri gibi önem kazanıyor. Hem sokakta hem sanalda karşılaştığımız WOMM örneklerine bir bakalım, mekanizma nasıl çalışıyor.

Offline ve online olarak gerçekleştirilen WOMM'un en bilinen yöntemi tavsiye

Bu tavsiyelerin 10'da 9'unun offline gerçekleştiği düşünülüyor. Haftada 60 kez bir marka adının offline ve online görüşmelerde geçtiği saptanmış. Marka bağlantılı bu tavsiyeye dayalı görüşmelerin %66'sı olumlu, yani biri markanızdan bahsediyorsa olumlu şeyler söylüyor (eğer hayal kırıklığı yaşatmadınız ve ürün-marka bağlantılı bir sorununu çözümsüz bırakmadıysanız).

Yeni ve enteresan bir ürün hakkında alım kararlarından önce ortamı dinleyin, çünkü herkes öyle yapıyor. Burda da başı çeken kaynak WOMM, ikinci sırada web sitelerinden edinilen bilgiler, online ortamda arkadaş ve diğer çevrelerden yansıyan bilgiler var.

WOMM ağına dahil olmak için tüketiciler iki şeye çok önem veriyorlar; servis ve uzmanlık. Müşterinize göre iyi bir servisininiz varsa, uzmanlığınızı sunabiliyor ve kullandırabiliyorsanız, markanızın, ürününüzün WOMM ağında dolaşması an meselesi!


mugekanbay
Müge Kanbay
104 Yazı
İçerik editörü. Marmara İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. 6 yıldır internet bazlı projelerde ürün geliştirme-içerik üzerine çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN