Vizesiz ve pasaportsuz Ukrayna ile ilgili bilmeniz gereken 6 şey


Murat Ekinay
| 3 Dakikalık Okuma| 15274 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Lviv, Odessa ve Kiev gibi tarihi şehirleri, damak tadımıza çok da yabancı olmayan lezzetli yemekleri ve tabii güzel kızları ile Ukrayna yurt dışında tatil için en cazip rotalardan biri. Üstelik şimdi ülkeye pasaporta bile gerek duymadan sadece kimliğinizle seyahat edebilirsiniz. Vizesiz ve pasaportsuz Ukrayna ile ilgili bu 6 maddeye göz atın ve zaman kaybetmeden bavulları hazırlamaya başlayın.

1- Ukrayna'ya ne zaman gitmeli?

Ukrayna'nın bize göre daha kuzeyde yer alan konumu nedeniyle ülkede yıl boyunca hava sıcaklıkları genellikle daha düşük. Yılın her döneminde ziyaret edilebilecek olsa da ilkbahar ve yaz ayları Ukrayna ziyareti için en ideal dönemler. Bu arada, sonbahar ve kış ayları hava şartları çevreyi gezip dolaşmak için biraz zorlayıcı olabiliyor ancak bu dönemlerde de benzersiz güzelliklerle karşılaşabileceğinizi unutmayın. Ülkenin başkenti Kiev'e veya Odessa, Kharkiv ve Lviv gibi şehirlerine en uygun seferleri karşılaştırmak için tıklayın.

2- Ukrayna'ya nasıl gidilir?

Türk vatandaşları için ülkeye girişte vize ve pasaportların kaldırılması ile ulaşım alternatifleri de gitgide artıyor ve çeşitleniyor. Lviv, Kharkiv, Odessa ve Kiev gibi Ukrayna'nın başlıca önemli noktalarına ülkemizden direkt seferlerle ulaşabilirsiniz. İstanbul'dan yapılan uçuşlar genellikle iki saat sürüyor ve arada sadece bir saatlik zaman farkı var. Bu sayede uçak biletlerine yüksek ücretler ödemeden veya saat farkından kaynaklanabilecek sorunlardan etkilenmeden rahatlıkla Ukrayna'yı keşfedebilirsiniz.

Vizesiz ve pasaportsuz Ukrayna ile ilgili bilmeniz gereken 6 şey

3- Ülkede nereleri mutlaka görmeli?

Ukrayna gibi geniş bir coğrafyaya yayılan ve tarihi çok eskilere uzanan bir ülkede görülebilecek sayısız tarihi yer, yapı ve doğal güzellik var. Başkent Kiev'de devasa büyüklükte meydanları görebilir veya ülkenin kültür ve sanat başkenti olarak kabul edilen Lviv'de zengin koleksiyonları ile gezginleri çeken müzeleri ve sanat galerilerini dolaşabilirsiniz. Karadeniz kıyısında yer alan Odessa ise tarihi zenginliğinin yanında aynı zamanda sıcak yaz günlerinde denizin ve güneşin keyfini sürebileceğiniz yerlerden. Eğer eğlenceli konser ve festivallerden birine katılmak isterseniz yine doğru yerdesiniz. Ukrayna'nın neredeyse tüm şehirlerinde yıl boyunca sayısız etkinlik düzenleniyor. Başkentte görülmesi gereken başlıca yerleri Kiev'de gezilecek yerler galerimizde turlayabilir veya rotanızı Lviv'e çevirmek isterseniz şehrin en ünlü yerlerine göz atabilirsiniz.

Vizesiz ve pasaportsuz Ukrayna ile ilgili bilmeniz gereken 6 şey

4- Ukrayna'da ne yemeli ne içmeli?

Yurt dışına çıkanları en fazla zorlayan konulardan biri de damak tadımıza çok uygun olmayan yemekler. Buna kaşrılık Ukrayna hem sadece coğrafi olarak değil, birbirinden nefis lezzetleriyle de bize son derece yakın. Ülkede tadılması gerekenlerin başında ise borş (borsch) çorbası geliyor. Lahana, pancar ve patates gibi malzemlerle yapılan bu çorbanın dışında yine bize çok yabancı olmayan ve bir tür mantıya benzeyen vareniky ise içine eklenen et, mantar, ve patates gibi malzemelerle son derece lezzetli. Eğer krep seviyorsanız, tatlı veya tuzlu olarak servis edilen mlyntsi veya nalysnyky gibi tatları mutlaka deneyin. Alışık olduğunuz lezzetlerden uzaklaşmak istemezseniz de ülkenin birçok şehrinde Türk yemeklerini bulabileceğiniz restoranlar var. Ülkenin diğer meşhur tatları ise Ukrayna kapılarına dayandıracak kadar nefis 10 lezzet yazımızda. 

Vizesiz ve pasaportsuz Ukrayna ile ilgili bilmeniz gereken 6 şey

5- Ukrayna'da şehir içi ulaşım

Ukrayna genelinde şehir içinde bir yerden bir yere gitmek de fazlasıyla kolay ve ekonomik. Ülkenin para birimi Ukrayna Grivnası ile otobüs, tren ve metro gibi araçlar için biletinizi çok uygun fiyata alabilirsiniz. Toplu taşıma araçlarına alternatif olarak taksiyle ulaşım da genellikle pahalı değil ancak taksiye binmeden önce şoförle biraz pazarlık yapmanızda yarar var. Nitekim turizmin gitgide gelişmesi ile son yıllarda ülkede taksiler turistlerden daha yüksek ücretler talep edebiliyor.

Vizesiz ve pasaportsuz Ukrayna ile ilgili bilmeniz gereken 6 şey

6- Ukrayna'da konaklama

Ülkede yeme içme ve diğer birçok alanda olduğu gibi konaklama konusunda da her bütçeye uygun sayısız seçenek var. Uluslararası büyük otellerde kalabileceğiniz gibi daha küçük ve uygun fiyatlı tesisleri tercih edebilirsiniz. Oteller genellikle şehir merkezinde veya yakınlarında ancak önemli meydanlara ve tarihi yerlere yakın bir otel seçerek çevreyi daha rahat gezebilirsiniz. Başkent Kiev'de kalabileceğiniz otelleri karşılaştırmak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz tıklayın. Fiyatlar yaz aylarında biraz daha yükseliyor. Daha ekonomik bir tatil isterseniz yılın diğer dönemlerini tercih edebilirsiniz.Konaklama için bir diğer alternatifse ev kiralamak. Özellikle ailenizle veya arkadaş grubunuzla seyahat ediyorsanız Airbnb gibi servisler üzerinden günlük veya haftalık olarak kiralayabileceğiniz birçok ev ve oda bulunduğunu unutmayın. Evinin bir odasını kiralayan Ukraynalı ailelerden birinin yanında kalarak ülkede günlük yaşama daha yakından tanık olabilirsiniz.

Vizesiz ve pasaportsuz Ukrayna ile ilgili bilmeniz gereken 6 şey

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.