Ülkemizde de çok güzel kayak merkezleri var ancak mevsim biraz kısa sürdüğü için fiyatlar yoğun sezonda çok yüksek olabiliyor. Hem kaymak hem dağ havası almak hem de uygun fiyatlı bir yurt dışı tatili yapmak isterseniz vizesiz kayak merkezlerini keyfedebilirsiniz. İşte Türk vatandaşlarından vize istemeyen direk pasaportlarınızla, hatta nüfus cüzdanlarınızla gezebileceğiniz kayak rotaları...

Byelaşnitsa ya da Joharino (Saraybosna)

Bosna Hersek'te kayak keyfi yapabileceğiniz seçenekler çok. 1984 yılında Kış Olimpiyatları'nın düzenlendiği bu şahane pistlerde, kaymanın keyfi çok güzel. Şehir merkezine 20 dakika uzaklıktaki Byelaşnitsa ya da İgman da yaklaşık 10 km uzunluğunda pistler var. Şehirdeki bir başka seçenek de Joharino Kayak Merkezi. Burası da kent merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta bir yer. Kayak mevsimi Aralık'ta başlayıp Mart ayının sonuna kadar sürüyor. Bosna Hersek Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Başkent Saraybosna'ya da çok sayıda direkt uçuş var. Saraybosna'da gezilecek yerler galerimize göz atıp kent hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Uçak biletleri için de Saraybosna uçak bileti sayfamıza bakmanız yeterli.

Byelaşnitsa ya da Joharino (Saraybosna)

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Mavrova (Makedonya)

Makedonya'nın en ünlü kayak merkezi Mavrova'da hem kaymanın keyfini sürebilir hem de muhteşem manzaranın tadını çıkartabilirsiniz. Mavrova Gölü, olağanüstü manzarasını görünce 'İyi ki geldim' diyeceğiniz bir yer. Mavrova ve Galiçnik köylerini gezerek Balkanlardaki Osmanlı izlerine rastlayabilirsiniz. Mavrova başkent Üsküp'e yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bir yer. Otobüsle de ulaşım var ancak sıkı bir pazarlıkla Üsküp'ten uygun fiyata taksiyle de gidebilirsiniz. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan Ohri'yi de gezebilirsiniz. Makedonya'nın Türk vatandaşlarından vize istemediğini hatırlatalım. Makedonya'da ayrıca Papova Sapka'yı da tercih edebilirsiniz. Otel fiyatları 10 Euro'dan başlıyor.

Mavrova (Makedonya)

Bukovel (Ukrayna)

Türk vatandaşlarının vizesiz hatta pasaportsuz da gidebileceği Bukovel, Ukrayna'nın en popüler kayak merkezlerinden biri. 50 km uzunluğundaki pistleriyle kayak severlere hizmet veren bu merkezde akşam kayak yapma imkanı da var. Bukovel'e gitmek için en iyi seçenek Liviv şehrine uçmak. Liviv uçak biletlerine göz atabilirsiniz.

Bukovel (Ukrayna)

Kopaonik

Sırbistan'ın en ünlü kayak merkezi olan Kopaonik'e başkent Belgrad üzerinden ulaşabilirsiniz. Sırbistan'ın en büyük sıradağı olan bu bölgede konaklama yapabileceğiniz doğayla uyumlu oteller var. Kışın uzun süre kar yağışı görülüyor. 55 km uzunluğundaki pistlerinde 24 tane teleferik ve telesiyej mevcut. Başkent Belgrad üzerinden gidebilirsiniz ancak buraya ulaşmanız yaklaşık 4 saat sürebilir. Kosova'nın bakenti Priştina üzerinden de gidebilirsiniz. Kopaonik, Türkiye'deki Boşnakların göç ettiği Novi Pazar şehrine yakın... Sırbistan da Türk vatandaşlarından vize istemiyor.

Kopaonik

Brezoviça

Balkanlardaki bir başka kayak merkezi de Kosova'daki Brezoviça. Başkent Priştina'ya 75 km uzaklıktaki bu merkez son yıllarda hızla gelişiyor. Priştina'ya direkt vizesiz uçabilirsiniz. İki yıldır yenileme çalışmaları süren bu merkezde fiyatlar uygun. Yeme içme konusunda çok fazla harcama yapmazsınız. Yemekler Türk damak tadına uygun. Gitmişken başkent Prşitina ve tarihi Osmanlı evleriyle ünlü Prizren ve Atatürk'ün askeri eğitimini aldığı Manastır yani diğer adıyla Bitola şehirlerini de gezebilirsiniz. İnşaat çalışmalarının bitmesi durumunda Brezoviça'da pist uzunluğu 100 km'yi bulacak.

Brezoviça

Gudauri (Gürcistan)

Hem vizesiz hem de pasaportsuz gidebileceğinis Gudauri Gürcistan'da başkent Tiflis'e yakın bir kayak merkezi. Fiyatlar oldukça uygun. 57 km uzunluğundaki pistleri bulunan Gudauri için Tiflis'e uçup oradan otobüs ya da araç kiralayarak gidebilirsiniz.

Gudauri (Gürcistan)