İlk kez M.Ö. 450 yılında kullanılan pasaport, zamanla vize uygulamasını da beraberinde getirmiş ve ilk amacı vatandaşların güvenli yolculuk etmesini sağlamakmış. Koca koca kralların “Bu zat benim halktan, yolda soymayın, kafa göz dalmayın, beni ayağa kaldırmayın…” tadında yazdığı mühürlü mektuplardan söz ediyoruz bu arada, öyle havalı şeyler canlanmasın kafanda. Sonra sonra şimdiki halini almış. Ülkeler arasında sosyoekonomik farklarla beraber göçlerin de artmasıyla pasaport ve vize uygulaması daha da zorlaştı tabii. (Vize uygulamasını zorlaştıran 3 kişilik ekibin yancısıymış gibi anlatıyor olmama kaç puan?)

Buraya kadar her şey normal, tamam. Bir sebep sonuç ilişkisi var sonuçta. Bugün gereksiz olan, çoğunlukla kurunun yanında yaşın da yanması. Gezmek, görmek isteyen pek çok kişi (özellikle gençler) vize kuralları ya da vize ücreti sebebiyle seyahat edemiyor. Böyle durumlarda, mesela bir öğrenci için, baba yiğit bir konsolos bir kerecik “Sen geç evladım, git gez gör çıkarken de bana uğra bi’ çayımı iç” dese neyse diyeceğim ama o kolaylık da yok. O yüzden, geniş çaplı bir çalışma yapıp vize yerine kullanılabilecek belgeleri listeledim. Artık daha n’yapayım?

 

Uçak Bileti
İçindekiler

Seyahat etmeye isteklidir belgesi

Şurada biz bizeyiz, açık açık konuşalım. Seyahat severler olarak her boşlukta şurada olsam, burayı gezsem diye düşünmüyor muyuz? Bizim gibi seyyah ruhlu insanların önünü kesip “vizesizsin, otur evinde” demek yedi büyük günahın sekizincisi resmen. İşte bu yüzden uluslararası arenada kabul gören, tam teşekküllü bir psikiyatri merkezinden alınan seyahat etmeye isteklidir belgesinin vize yerine geçerli olması şart. Ha bir haşarılık yaparsak bağlasınlar sınır kapısının direğine ibreti alem için, ama günahsız gezginlerin önünü açalım artık, lütfen.

6belge-1

 

Aşerildiğine dair heyet raporu

Gurme gezginler, bu kıyağım size! Ben gecenin 3’ünde canı ördek confit çekince YouTube’dan Fransız bir şefin videosunu açıp bilgisayar ekranını ekmekle sıyırmış adamım, halinizi en iyi ben anlarım. O yüzden sizi de unutmadım. Zaten hepimizin seyahat amaçlarından en azından üçüncüsü yemek yemek, kabul edelim. İşte bu gibi acil(!) durumlarda, sağlık ocağından alınabilecek aşerildiğine dair heyet raporu vize yerine geçebilmeli. Hatta istenilen şehre uçacak ilk uçakta öncelik gibi bir hak da tanınabilir bak. Konuştukça yan haklar da ortaya çıkıyor, farkında mısın? 

6belge-2

 

Yeminli ebeveyn tasdikli çocukluk hayali beyanı

Bazı insanların ruhu seyyahtır, öyle doğarlar. Daha yürümeyi öğrenmeden hayallerinde dünya turu yapanları var, her oyununda başka başka ülkeleri fethedenleri var. Misal ben… Hamburgerciden aldığım karton taç ve plastik King Arthur kılıcımı kuşanınca Trafalgar Meydanı’nda halkı selamlardım, atkımı kafama sarıp kavuk yapınca Mısır’a sefere çıkardım. Şimdi bana “hani vize?” denir mi? Daha çocukken aldığım topraklara girişim engellenebilir mi? Vallahi tepem atarsa plastik kılıcım hala annemlerde, bir atkı da bulurum yani… (Yazının sonu Erenköy Ruh ve Sinir’de bitecek gibi, du’ bakalım)

Bence böyle bir adama vize sormak yerine, bu zararsız içgüdüsü ile rahatça yaşaması için destek vermek gerekir. Böyle bir kişi için, yeminli ebeveyn tasdikli çocukluk hayali beyanı süresiz vize yerine geçmeli bence, abartmıyorum bak. 

6belge-3

 

Sezercik stili “payam vay ağbi!” mesajlı mektup

Vize başvurusu sırasında kontrol edilen en önemli konulardan biri başvuru sahibinin maddi durumu, malum. Aksini ispat edene kadar pek kişiye, bir şekilde sınırı geçip izbe bir benzinlikte pompacı olarak kaçak çalışmayı hayal eden mülteci adayı gibi bakan ülkeler var. Şimdi isim vermek istemiyorum ama ayıp… Böyle bir durumda ünlü Türk küçüğü Sezercik stili “Payam vay ağbi” konulu bir mektup yeterli olmalı. Mektup diyorum, çünkü söz uçar yazı kalır. Yarın öbür gün aksi olursa gelsin o konsolos abi vursun yüzümüze mektubu.

6belge-4

 

En az 3 dilde alışveriş yapabilme yetkinlik diploması

Her dilde, turizm demek sıcak para demek. Her ülkede turist sevilmez, ama para harcayanını Mars’a götürsen uzaylısı antenlisi kalkar eline ayağına kapanır “yine gel” diye. O yüzden alışveriş sevenleri yormamak, enerjisini alışverişe saklamasını sağlamak bence akıllıca bir hareket olur. En az üç dilde alışveriş yetkinlik diploması olana vereceksin hemen gold premium vizeyi, iki tane de boş bavul hediye, bak bakalım nasıl şahlanıyor kişi başına düşen gelir. (Ekonomiye de can verdik 2 dakikada yalnız.)

6belge-5

 

Çevre genişliğini beyan eden vukuatlı nüfus sureti

Geniş çevreli insan demek bedava reklam demek. 90’larda Oylat Kaplıcaları’nın emekliler arasında bir anda ünlenmesini sağlayan benim dedem mesela. Emekli maaşı kuyruğunda yaptığı “benim bacaklarıma çok iyi geldi” muhabbeti yüzünden otellerde yer kalmamıştı o kış. Bu güç neden kullanılmasın? Bak vukuatlı nüfus suretine mesela; 10 ve üzeri kardeşi varsa, aşiret torunuysa, emekliyse, yaşadığı muhitin eskisiyse aç sınır kapılarını direkt. Dönüşte de birkaç broşür ver eline, sonra otur bir sonraki yıl için turizm patlamasına hazırlık yap. Bunu da ben söylemeyeyim artık.

6belge-6

 

Şaka bir yana… Vize ve yarattığı bazı zorluklar hayatımızın bir gerçeği maalesef. Gönül sadece vizeye değil, sınırlara da karşı ama kader işte! Gelecekte bir gün hepsi ortadan kalkar umarım da rahat rahat gezeriz. O güne kadar Vize alması en kolay Avrupa ülkeleri ya da Vizesiz gidebileceğiniz yerler ile seyahat etmeye devam!

Hazır bu kadar seyahat demişken “1-2 uçak bileti de bakayım” dersen seni Enuygun.com'a alalım. :)

 


gokhanaltuntas
Gökhan Altuntaş
17 Yazı
İstanbul Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü'nden mezun oldu. Bir süre peyzaj mimarlığı yapıp daha heyecanlı bulduğu reklam sektörüne geçti. Uzunca bir süre ulusal ve uluslararası pek çok firmanın dijital iletişimini yürüttükten sonra Enuygun ekibine dahil oldu.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN