İçindekiler

AB ile sürdürdüğümüz uzun maraton koşusu nihayet vize için biraz da olsa şekil almaya başladı. Yurtdışına gidenlerin en büyük kabusudur vize işlemleri. Hele daha önce vize almadıysanız bir sürü evrak istenir, onları halledip konsolosluğa gidersiniz ‘bekleyin’ denir. Sizden yeni evraklar istenir. Hesabınıza para yatırın, biletinizi alın, otel rezervasyonunuzu yapın denir. İsteklerin ardı arkası kesilmez.

Anlaşma 16 Aralık’ta imzalanıyor

Oysa ki AB’ye turistik amaçlı ya da iş yapmak için giden çok sayıda Türk vatandaşı var ve onların da aynı işlemlerden geçmesi çok can sıkıcı. Nihayet Türk vatandaşlarına vize muafiyeti getirilmesini öngören bir anlaşma yapılmasına karar verildi. 16 Aralık’ta Ankara’da imzalanacak vize muafiyeti anlaşmasına göre artık bazı kişiler Avrupa Birliği ülkelerine gidebilmek için daha kolay koşullarda ve daha uzun süreli vize alabilecek. Medyada yer alan haberlere göre vize muafiyetinin getireceği kolaylıklar...

Vize muafiyeti ne getiriyor

İşadamları, sanatçılar, sporcular ve gazetecilere çok giriş çıkışlı 2 ya da 5 yıla kadar çıkan süreli vizeler verilecek. Vize ücretlerinin 60 Euro’dan 35 Euro’ya düşürülmesi bekleniyor. Emekliler ve 12 yaşın altındaki çocuklardan vize ücreti istenmeyecek. Vize başvuruları 15 içinde sonuçlandırılacak. Vize başvurusunun reddi halinde de dava açılabilecek. Bunlar bu kriterlere uyanlar için olumlu bir gelişme. Ancak hemen her kesimi ilgilendiren vize kolaylığının da bir an önce sonuçlanmasını bekliyoruz.

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar