Verimli bir ara tatil için etkinlikler

busra.guzeller
İçindekiler

Pandemi nedeniyle okullara uzun bir süre ara verilmişti ve online eğitime geçilmişti. Bu yıl ise yeniden tüm kademelerde yüz yüze eğitime başlandı ve okullar 12 Kasım Cuma günü itibariyle ara tatile girecek.  Sen de bu ara tatilde çocuğunla yaşadığın şehirde yapabileceğin aktiviteleri keşfetmek istersen doğru yerdesin. Hazırladığım içerik sayesinde dolu dolu bir tatil için yapabileceğin tüm etkinliklere hâkim olacaksın. Hazırsan başlıyoruz.

Şehrindeki müzeleri keşfet

Çocuğunla hem keyifli hem de öğretici bir deneyim yaşaman için en doğru tercih şehrindeki müzelerden başka ne olabilir ki? Müzeler çocukların da büyüklerin de keyifle gezdikleri ve ziyaretlerinin ardından yeni bilgiler öğrendikleri adresler. Hal böyle olunca şehrindeki müzeler arasından seçtiklerin çocuğunun verimli bir ara tatil geçirmesi için oldukça ideal olacak. Bu 5 günü evine en yakın müzelerden başlayarak doyasıya öğrenmeye ve keşfetmeye ayırabilirsin.

Çocuğunla müze ziyareti için plan yapmadan önce sana ziyaretiniz sırasında dikkat etmeniz gerekenlerden de bahsetmek istiyorum. Öncelikle hepimizin bildiği gibi pandemi maalesef hala sona ermiş değil.  Yani müze gezin esnasında sosyal mesafeye de maskelerinizin takılı olup olmadığına da dikkat etmen gerekiyor. Bunun yanı sıra müze ziyaretiniz öncesinde çocuğunu sergilenen hiçbir eseri ellememesi konusunda bilgilendirmeli, bağırarak konuşmaması konusunda uyarmalısın. Tabii müze içerisinde yemek yenmeyeceğini ve daha çok bilgi sahibi olmak için eserlerin önündeki kartları okuması gerektiğini de uyarılarına ekleyebilirsin.

İstanbul'da yaşıyorsan gezmek isteyeceğin müzeyi keşfetmek için İstanbul'un gezilesi 25 müzesi yazımızı okumanı öneririm.

Tema parklarda eğlen

Hangi çocuk lunapark deyince heyecanlanmaz ki? Eminim senin çocuğun da atlı karıncalara binmeyi ya da dönme dolaptan şehre yukarıdan bakmayı sever. Sen de hem keyif alacağın hem de miniğinin yüzündeki mutluluk sayesinde kendini çok iyi hissedeceğin aktivitelerle dolu bir gün için rotanı yaşadığın şehirdeki tema parklardan ya da lunaparklardan birine çevirebilirsin.

Parka gittiğinde bineceğiniz oyuncakları onun yaşını ve isteklerini göz önünde bulundurarak seçmelisin. Sonrasında size kalan bol bol eğlenmek, tatilin tadını çıkarmak ve bir sonraki tema park ziyareti için sabırsızlanmaya başlamak olacak. :)

Tabii lunapark sadece oyuncaklara binmekten ibaret bir deneyim değil. Alan içerisindeki cafelerde tatlı yiyebilir, çocuğunla hediye yakalama makinelerindeki en güzel peluş oyuncağı almak için çabalayabilir ya da masa oyunlarından birinde vakit geçirebilirsin.

Tiyatroya git

Artık neredeyse her şehirde içeriği çocuklara yönelik hem öğretici hem de eğlenceli tiyatro etkinliklerinin yapılıyor olması sence de çok güzel değil mi? Çocuk tiyatroları hem çocukların ilgisini çekiyor hem de onların tiyatro salonundan yeni bilgilerle ayrılmasını sağlayacak bir kurguda yazılıyor. Hal böyle olunca ara tatil için en iyi aktivite alternatiflerinden biri de şehrindeki tiyatro etkinliklerini araştırıp çocuğunla bu etkinliklerden birine katılmak oluyor.

Tiyatroya gitmek için oyun seçimi yaparken oyunla ilgili bilgilere bakarak çocuğunun yaşına uygun olanlardan birini seçmelisin. Eğer ki çok fazla seçenek varsa oyunlarla ilgili önceden izleyen ebeveynlerin yorumlarını okuyabilir ve seçimini en çok beğenilenden yana yapabilirsin.

Piknik yap

Ara tatilin en güzel yönlerinden biri de şüphesiz pastırma yazıyla kesişmesi. Yani bu tatilde havalar gezmek için ideal olacak. Hatta pikniğe gitmek için de. Çocuğunun biraz doğada vakit geçirmesi için ara tatilde favori mesire alanlarından birinde piknik yapmaya gidebilirsin. Hatta bu pikniğe sosyal mesafeye dikkat etmek koşuluyla çocuğunun sevdiği bir arkadaşını ve ailesini davet edebilirsin. Eminim okul dışındaki bir ortamda arkadaşlarıyla vakit geçirmek miniğinin çok mutlu olmasını sağlayacak. E o mutlu oldukça sen de mutlu olacaksın. Yani yalnızca bir pikniğe gitme kararı almanla birlikte keyifli ve verimli bir gün sizin olacak.

Eğer İstanbul’da yaşıyorsan ve pikniğe gidebileceğin yerleri keşfetmek istersen İstanbul’daki en güzel 20 piknik alanı içeriğimizi de okuyabilirsin.

Havuzda keyifli bir gün geçir

Yaz tatillerinin en keyifli günübirlik etkinlikleri şüphesiz denize gitmek ya da aquaparklardan birinde havuza girmek. Fakat senin de bildiğin gibi ara tatil sonbaharın sonlarına geliyor. Merak etme, bu senin çocuğunla yüzmeni engelleyecek bir durum kesinlikle değil. Ara tatilde havuza girmek için  internette yaşadığın şehirdeki kapalı havuzları aratman yeterli. Sonrasında seçenekler arasından bütçene uygun, evine yakın bir tanesini tercih ederek keyifli bir gün geçirme şansını elde edebilirsin.

Bu arada aklında olsun, otel kapalı havuzları gerçekten çok güzel oluyor. Giriş ücretleri spor komplekslerindeki havuzlara göre biraz daha pahalı olsa da her yönden daha tatmin edici bir gün yaşayabilirsin. Fakat daha uygun fiyatlı bir deneyim yaşamak istersen yorumlarda beğenildiğini gördüğün bir yer de size eşsiz bir anı olacak, eminim.

Sinemaya git

Çocuklara yönelik en güzel filmlerin vizyona sonbahar ve kış mevsimlerine denk gelen tatillerde girdiğini biliyor muydun? Sinema, soğuk havaların en keyifli etkinliklerinden biri olduğu için ebeveynler için de ara tatili verimli değerlendirebilecek aktivitelerden. Hatta diğer etkinliklere göre daha uygun fiyatlı olduğu için dilersen ara tatilde birkaç kez sinemaya gitmeyi bile tercih edebilirsin. Kısacası keyifli bir ara tatil aslında sana vizyondaki filmleri detaylıca inceleyip aralarından çocuğun için uygun ve öğretici olacağını düşündüğün birkaç tanesini seçmek kadar yakınında.

Sinemaya gideceksen dikkat etmeni önerdiğim bir nokta var. Şöyle ki 3 boyutlu bir filme giderseniz gözlük satın almanız gerekecek. Filmi izlerken pandemi nedeniyle maskenizi de takmanız gerekeceği için hem gözlük hem maske birlikteliği rahatça nefes almanızı zorlaştırarak filmden aldığınız keyfi düşürecek güçte olabilir. Bu nedenle belki bu tatillik 3 boyutlu olmayan bir filme gitmek daha iyi bir tercih olabilir.

Atölyelere katıl

Günümüzde workshoplar ve atölye çalışmaları çok popüler. Yetişkinlere yönelik yüzlerce atölye çalışması olduğu gibi çocuklara yönelik de çok sayıda bu tarz etkinlik var aslında. Sen de bu ara tatilde çocuğunla seyahat edemeyeceksen ikinizin de keyif alacağı bir atölye çalışması seçerek ona farklı bir deneyim hediye edebilirsin. Gidebileceğin atölye seçeneklerini ben senin için incelediğimde sanat, gastronomi, doğa, resim, drama, dans ve bilim gibi farklı alanlarda çok sayıda atölye olduğunu gördüm. Daha keyifli bir gün için çocuğunun daha çok ilgisi olduğu konuya yoğunlaşarak seçimini yapman yeterli.

Alışveriş merkezleri de çocuklar için eğlenceli bir ara tatil etkinliği olarak atölye çalışmalarını programlarına ekliyor. Bu nedenle evine yakın avm’lerin programlarına göz atmayı unutma.

busra.guzeller
Büşra Güzeller
38 Yazı
İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nden mezun olan yazar, yazı yazma tutkusunu oldukça erken keşfetti. Ortaokul yıllarından beri farklı türlerde yazılar kaleme aldı ve üniversiteden mezun olduktan sonra ajanslarda metin yazarı ve içerik editörü olarak rol aldı. Uzun süre çalıştığı bir ajansta seyahat alanında yazmaktan çok keyif aldığını keşfetti ve en keyif aldığı alanda daha çok üretmek için Enuygun ekibine katıldı. Büşra yazı yazmayı, köpeğiyle vakit geçirmeyi, okumayı ve yol filmlerini izlemeyi çok seviyor.
Uzman Yazarlar