Vergi affından kimler yararlanabilir

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Vergi borcu olanlara af çıktı. Prim borcu olup emekli olamayanlar, trafik, askerlik, seçim, karayolu geçiş ücreti, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi ya da SGK ve belediyelere borcu olanlar borçlarını yeniden yapılandırabilecek. 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Aslında kamuoyunda bu yasa daha çok ‘Nereden buldun sorulmayacak’ haberleriyle paylaşıldı. Yani yurt dışından Türkiye’ye varlık getirenler hakkında hiç bir şekilde vergi incelemesi, araştırma soruşturma yapılamayacak ve vergi cezası para cezası kesilemeyecek. Ancak yasa aynı zamanda 2016 yılı Haziran ayın ve önceki aylara ilişkin borçlara uygulanan gecikme cezalarından vazgeçilmesini de kapsıyor.

Peşin ödeyene %50 indirim

Vergi, trafik cezası, öğrenim katkı kredisi gibi borçlarınızı yapılandırmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın internet sitesine ya da vergi dairelerine başvurabilirsiniz. Emlak vergisi su borcu vs. gibi borçlarınız içinse belediyelere başvurmanız gerekecek. Vergi borçlarınızı ister peşin, isterseniz de taksitli ödeyebilirsiniz. Peşin ödeme yapanların Yİ-ÜFE oranları üzerinden hesaplanan borç tutarına %50 indirim yapılacak. Peşin ödemelerde Maliye Bakanlığı’na ait borçlar için 30 Kasım 2016, prim borçları içinse 2 Ocak 2017 son ödeme tarihi olarak belirlendi. Taksitli yapacaksanız da yine aynı tarihler geçerli.

İstersen kredi kartına taksitli ödeme

Ödemeler istenirse kredi kartıyla da peşin ya da taksitli yapılabilecek. Peki borç ödemelerinde nasıl bir tablo izlenecek. Örneğin 2013 yılı Nisan ayında 150 TL bir trafik cezasına çarptırıldınız, cezanız 442 TL’ye çıktı. Siz başvuruda bulunarak borcunuzu yeniden hesaplatacaksınız. Borcunuz, Yurt içi üretici fiyat endeksi yani Yİ-ÜFE tutarıyla 183 TL’ye inecek. Bu borcu bir de peşinat kapatayım derseniz 167 TL’ye kadar düşecek.

Vergi affı ne getiriyor?

-Vergi ve prim borçlarının faiz ve gecikme zammına %50 oranında indirim yapılacak.

-Borçların gecikme zammı silinip yerine yurtiçi üretici fiyat endeksi kadar artış getirilecek.

-Peşin ödemelere ayrıca indirim yapılacak

-İsteyenler borcunu kredi kartıyla taksitlendirebilecek

-Kredi kartına taksitle ödeme yapılabilecek

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar