BDDK’nın kredi kart ve kredilere ilişkin bazı değişiklikleri içeren yönetmelik taslağı geçen hafta resmen yayınlandı. Kredi kartlarına özellikle taksit sınırlaması, ihtiyaç ve taşıt kredilerine ise vade sınırlaması getirecek olan uygulamanın, BDDK yetkililerinin basın açıklamalarına göre 15 gün içerisinde hızlıca yürürlüğe alınması planlanıyor.


Taslağa göre ihtiyaç kredilerinde vadeler 36 ayı, taşıt kredilerinde ise 48 ayı geçemeyecek. Kredi kartlarında taksitli nakit avans uygulamasında ise vade 9 ay ile sınırlanacak.

Taşıt kredilerinde ayrıca azami kredi tutarı, konut kredilerinde olduğu gibi araç bedelinin yüzde 75’i ile sınırlandırılacak.

Kredi kartlarıyla gıda ve akaryakıt alımlarında taksit uygulaması son bulurken, elektrikli ve elektronik eşya ile bilgisayar alımları, araç kiralama, telekomünikasyon ve kuyumculukla ilgili kredi kart işlemlerindeki taksitler en fazla 6 ay olarak, beyaz eşya ve mobilya alımlarında ise en fazla 12 ay olarak uygulanabilecek.

Borç yapılandırma ihtiyacı olanlar dikkat!

Bankacılardan kredi ve kredi kartlarını ilgilendiren bu yeni uygulamalara yönelik revizyon talepleri gelmeye başladı bile! Görüşmeler çerçevesinde taslağa son şekli verilecek. Ancak taslak şu an da olduğu gibi kabul edilirse 36 ay vadeden daha uzun vadeli ihtiyaç kredisi çekebilmek tarihe karışacak.

Eğer siz de yeni yıla birikmiş borçlarınızı yeniden yapılandırarak girmek istiyorsanız acele etmenizde fayda var. Yakın bir zaman sonra 36 ay üzeri vadeli ihtiyaç kredisi bulamayabilirsiniz.

Kredinin vadesi ne kadar uzun olursa ödenecek faiz tutarı da artıyor. Öte yandan aylık taksit tutarları düştüğü için uzun vadeli krediler aylık bütçede daha kolay yer buluyor. Üstelik bankalar gelire göre ödenebilecek taksit tutarını değerlendirirken uzun vadeli krediler, düşük taksitler nedeniyle daha kolay onaylanabiliyor.

%100 taşıt kredisi için son günler

Taşıt kredilerindeki değişiklik sadece vade sınırlaması ile sınırlı değil! Yönetmelik taslağı yürürlüğe girerse araç almak isteyenler araç bedelinin en az yüzde 25’ini peşin ödemek zorunda kalacak. Yeni yıl için taşıt almayı planlıyor ve tamamını kredi ile almak istiyorsanız bu son günleri iyi değerlendirin.

 

Betül Sungurlu
454 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.