Bağlantılı uçuşlar arasında bekleme süresi olarak da bilinen aktarmaların fazla uzun sürmesi pek istenen bir durum sayılmaz. Ancak önünüzde birkaç saatlik veya daha uzun süreli bir aktarma varsa ve bu zamanı daha keyifli geçirmek için vereceğimiz önerilere göz atın.

1- Şehir turlarına katılın

İki uçuş arasında birkaç saat beklemeniz gerekiyorsa, havalimanında kalmak zorunda değilsiniz. Doha, Taipei, Tokyo, Seul hatta İstanbul’da yolcular için sunulan şehir turlarına katılabilirsiniz. Bu turlar sırasında şehrin önemli yerlerini görebilir ve aktarma süresini farklı bir kültürü tanıyarak geçirebilirsiniz. Yakınlarda Katar’ın gelişmiş başkenti Doha’ya uçmayı planlıyorsanız, şehirle ilgili önerilerimiz burada! Bu arada, havalimanından çıkmayı planlıyorsanız, günübirlik gezi için vize gerekip gerekmediğini önceden öğrenmeyi unutmayın.

2- Havalimanında turlayın

Havalimanları genellikle hızlıca bavullarımızı bıraktığımız ve uçağa yetiştiğimiz yerler olarak bilinse de aslında daha fazlası var! Duty free mağazalarını gezerek indirimli ürünlerden satın alabilir veya pek çok havalimanında bulunan koltuklarda masaj yaptırarak keyfinize bakabilirsiniz. Dünyanın en iyi havalimanlarından bazıları yazımızda!

Uzun aktarmalarda yapılabilecek 6 şey

3- Farklı lezzetleri deneyin

Özellikle yurt dışında ve büyük şehirlerde bulunan havalimanları o ülkenin yerel tatlarını denemek için de harika yerlerdir. Karnınız acıktıysa ve uçağın kalkmasına daha zaman varsa, havalimanında bulunan restoran ve kafelerde farklı lezzetleri tadarak vakit geçirebilirsiniz. Üstelik bu konuda dünyaca ünlenen havalimanları da var. İşte, farklı ülke ve şehirlerden yemek için ideal havalimanları…

Uzun aktarmalarda yapılabilecek 6 şey

4- Dinlenin ve enerji depolayın

Uzun bir yolculuk yaptıysanız ve tek istediğiniz biraz dinlenip keyfinize bakmaksa, Dubai ve Tokyo, Münih ve Berlin gibi şehirlerin büyük havalimanlarında bulunan uyku alanlarının keyfini çıkarabilirsiniz. Üstelik bu konforlu yerlerin ücretleri de genellikle otellere ve diğer konaklama alternatiflerine kıyasla çok daha uygun. Dünyanın halen en uzun gökdelenine de ev sahipliği yapan Dubai’ye en uygun uçuş fırsatları ise burada!

Uzun aktarmalarda yapılabilecek 6 şey

5- Hazırlığınızı önceden yapın 

Bir süre havalimanında bekleyeceğiniz kesinse, önceden hazırlık yaparak daha keyifli zaman geçirebilirsiniz. Okumayı sevdiğiniz kitapları ve dergileri alabilir, telefonunuza sevdiğiniz müzikleri yükleyebilirsiniz. Bu arada, internet üzerinden müzik dinleyebileceğiniz platformlarda yolculuğa özel olarak hazırlayacağınız listeler de bu anlamda işinize en çok yarayacak şeylerden biri olacak!

Uzun aktarmalarda yapılabilecek 6 şey

6- Özel salonların tadını çıkarın

Yine pek çok büyük havalimanında bulunan özel yolcu salonları da ücretsiz internet bağlantısı, havalimanının standart salonlarından daha konforlu koltukları, yiyecek ve içecek ikramları ve diğer olanaklarıyla geçirdiğiniz zamanı çok daha keyifli bir hale getirebilir. Özellikle sık uçan biriyseniz, kredi havayollarının ve bankaların mil programlarına üye olarak bu salonları para vermeden veya az bir ücret ödeyerek kullanabilirsiniz.

Uzun aktarmalarda yapılabilecek 6 şey

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.