Unutulmaz bir uçak yolculuğu için işinize yarayacak 7 süper taktik


Murat Ekinay
| 3 Dakikalık Okuma| 107 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Saniyeler içinde bulutların üzerine yükselmemizi sağlayan uçaklarla yapılan yolculuklar diğer ulaşım araçlarıyla yapılanlara kıyasla her zaman biraz daha özel ve unutulmazdır. Buna karşılık bir sonraki sefer çok daha rahat ve keyifli bir şekilde seyahat etmek isterseniz yolculuk öncesinde ve sırasında uygulayabileceğiniz bu 7 taktikten birkaçını deneyebilirsiniz.

1- Kabin ekibiyle aynı dili konuşun

Uçağa binmeden önce internet üzerinden biraz araştırma yaparak kabin ekibinin günlük iş akışı sırasında kullandıkları terimlerden bazılarını öğrenebilirsiniz. Böylece bu alanda genel kültürünüzü geliştirmenin dışında kabin memurlarına daha yakın olabilir ve ücretsiz ikramlar veya fazladan battaniye gibi ödüllerin sahibi olabilirsiniz. Örneğin sarsıntı yerine ''türbülans'' gibi bu konuda sık kullanılan terimlerden başlayabilirsiniz. Bu arada, genellikle hava olaylarından kaynaklanan türbülansın nedenleri ve etkisini azaltmak için yapılabilecekler yazımızda.

2- Kulaklarınızı kapalı tutun

Özellikle yaz aylarında yapılan yolculuklarda uçakta çocuklu ailelerden birine denk gelmeme olasılığınız fazlasıyla düşük. Özellikle tam yan koltuğunuzda veya önünüzde ve arkanızda küçük yaşta bir yolcu varsa sessiz bir ortamda biraz dinlenmek veya uyumak çok daha zor olabilir. Uçakta gürültüden etkilenmeden uyumak isterseniz yola çıkmadan ses geçirmeyen bir kulaklık alın. Bu kulaklıklar müzik dinlemeseniz bile dışarıdan gelen sesleri büyük ölçüde engelleyerek dinlenmenizi kolaylaştırır.

Unutulmaz bir uçak yolculuğu için işinize yarayacak 7 süper taktik

3- Otururken egzersiz yapın

Uçakla giderken ayağa bile kalkmadan kaslarınızı çalıştırabilirsiniz. Yurt içinde yapılan yolculuklar genellikle kısa sürse de yurt dışına birkaç saat veya daha uzun süren bir seyahate çıkacaksanız uçak içinde yerinizden kalkmadan yapabileceğiniz egzersizleri öğrenerek yol boyunca uygulayabilir ve rahatlayabilirsiniz. Örneğin küçük toplardan alarak yol boyunca ayağınızın altında çevirebilir ve bacaklarınızın uyuşmasının önüne geçebilirsiniz. Uzun mesafeli uçuşlar sırasında işinize yarayacak diğer öneriler yazımızda.

Unutulmaz bir uçak yolculuğu için işinize yarayacak 7 süper taktik

4- Bavulunuzu kaybetmeyin

Hiç şüphe yok ki bir yerden bir yere seyahat ederken yaşanabilecek en can sıkıcı durumlardan biri bavul kaybı. Çok sık olmasa da hem yurt içinde hem de yurt dışında zaman zaman bavullar kaybolabiliyor. Ama bu durumu yaşamamak için yapılabilecekler var. Örneğin bavulunuzun üzerine etiket yapıştırarak adınızı, soyadınızı ve telefon numaranızı yazabilir veya daha iyisi kabin boyu bavullardan alarak uçakta bagajınızla birlikte yolculuk yapabilirsiniz. Bu arada, uçağın içine belirli bir mililitrenin üzerinde sıvı alınmadığını unutmayın. Eğer içinde bu sınırın üzerinde sıvılar varsa, bavulunuzu bagaj bölümüne vermeniz gerekeek.

Unutulmaz bir uçak yolculuğu için işinize yarayacak 7 süper taktik

5- Ağır ayakkabıları bavulda değil, üzerinizde taşıyın

Bavulda en fazla yer kaplayan eşyalardan biri de ayakkabılar. Üstelik ayakkabılar sadece fazladan yer tutmakla kalmıyor, bavulun ağırlığını arttırarak fazladan bagaj ücreti ödemenize de neden olabiliyor. Bu gibi durumların önüne geçmek için ağır ayakkabılarınızı giyerek uçağa binebilir ve diğerlerini bavulunuza atabilirsiniz. Bavul hazırlama ile ilgili diğer tüyolar yazımızda.

Unutulmaz bir uçak yolculuğu için işinize yarayacak 7 süper taktik

6- Uçağa binmeden spor yapın

Yolculuk sırasında egzersiz yapabileceğiniz gibi uçağa binmeden bir gün önce koşarak veya halı saha maçı yaparak stres atabilirsiniz. Tüm bu aktiviteler yol boyunca uykuya dalmanızı ve dinlenmenizi kolaylaştırarak daha keyifli bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır.

Unutulmaz bir uçak yolculuğu için işinize yarayacak 7 süper taktik

7- Kanatta uçun ve daha az sallanın  

Uçaklar aynı zamanda bir tahterevalli gibidir. Yani en önde veya arkada olursanız sallanarak türbülanslardan etkilenme riskiniz daha fazla olacaktır. Buna karşılık uçağın ortasında yani kanatlara yakın bir koltuk seçerek daha az sarsıntıya maruz kalabilirsiniz. Üstelik bu koltuklar havadayken kanatların fotoğrafını çekmek için de son derece ideal. Uçakta yer seçimi ile ilgili birkaç ipucu istersenizyazımıza göz gezdirmeyi unutmayın.

Unutulmaz bir uçak yolculuğu için işinize yarayacak 7 süper taktik

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.