Üniversite tercihlerine ihtiyaç kredisi desteği

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Üniversite hazırlığı, sınav maratonu derken tercih günleri geldi çattı. 3 Ağustos’a kadar tercih yapacak öğrenciler için üniversiteler de hummalı bir çalışma içine girdi. Özel, hatta devlet üniversiteleri bile tercih günleri kapsamında okullarını tanıtıp, öğrencileri kendi bünyesine çekmeye çalışıyor.  İstanbul’daki özel üniversiteler 14 binden 46 bin TL’ye kadar değişen ücretlerdeki lisans programları için yüzde 50 yüzde 75’ine hatta tamamına burs verebiliyor.

Eğer çocuğunuzun şehir dışında değil de bulunduğunuz şehirde okumasını istiyorsanız özel üniversitelerin ücretleri hemen sizi korkutmasın. Çünkü üniversitelere gidip birebir görüşerek, durumunuzu anlatarak bursunuzun oranını arttırabilirsiniz ya da bir miktar ödeme yaparak,  gerekirse ihtiyaç kredisi çekerek çocuğunuzun güzel bir üniversitede eğitim almasını sağlayabilirsiniz.

Masrafınız artar

Kişinin neredeyse tüm hayatını etkileyecek bu önemli seçim öncesi gerekirse bir miktar ihtiyaç kredisi de çekebilirsiniz. Çocuğunuzu başka bir şehirde okuturken barınma, yeme içme gibi masraflarını karşılamak durumunda kaldığınız için masrafınız artar, eğer yakınınızda bu masrafa yakın kaliteli bir özel üniversite varsa onu da gözden geçirmenizi tavsiye ederim. Sıkıştığınız nokta da ihtiyaç kredisi çekerek çocuğunuz daha kaliteli eğitim almasını sağlayabilirsiniz.

Seçim yapmak için öneriler

Önce iyi bir bütçe oluşturun. Çocuğunuzun istemediği bir şehirde devlet üniversitesi yerine özel üniversiteye de gidebileceğini düşünerek okulları tek tek dolaşın. Okulların burs komiteleriyle görüşün. Çoğu üniversiteler burs konusunda esnek davranıyor. Verebileceğiniz rakamı söyleyin, belki biraz da kredi çekerek çocuğunuzun istediği üniversitede okumasını sağlayabilirsiniz.  Ayrıca şehir dışına gidecekler için de özellikle ilk kayıt yılı daha masraflı olur. Devlet yurdu hemen çıkmayabiliyor. Çocuğunuz kredi başvurusu da hemen onaylanmayabiliyor.  Böyle sıkıntılı bir döneme denk düşerseniz bankaların bayram kampanyalarına bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Tercihlerinizi iyi yapın

Tüm bunlardan olumlu sonuç almazsanız yine de tercih sıralamasında istediğiniz okulları üst sıralara yazmayı unutmayın. Bazı senelerde okul puanlarında oynama olabiliyor. İstanbul’da 9’u devlet toplam 44 tane üniversite var. Bunların birçoğu vakıf üniversitesi. Türkiye genelinde ise özellerle birlikte toplam üniversite sayısı 171.

Çocuğunuza iyi bir gelecek vermek isteyenler anne babalar hayati önem taşıyan bu tercih döneminde hem çevrenize hem de rehber öğretmenlere danışarak hem de çocuklarınız ilgi ve yeteneklerini gözününde bulundurarak iyi bir liste oluşturmanızı tavsiye ederiz.

Yazar : Tuğba Hacıbayramoğlu

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2051 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar