Ülkemizden ağzınızı sulandıracak 5 festival


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
9 Aralık 2019 | 34

Karpuz, havuç, kiraz, çilek... Her yıl çok sayıda kutlamaya sahne olan ülkemizin farklı bölgelerinde düzenlenen bu festivallerde birbirinden lezzetli yerel lezzetleri tadarken eğlencenin tadını çıkarabilirsiniz.

1- Beypazarı Havuç Festivali

Bölgeye özgü geleneksel evleriyle bilinen Beypazarı aynı zamanda Beypazarı Havuç Festivali'ne de ev sahipliği yapıyor. Her yıl Haziran ayının ilk haftasında düzenlenen festivalde 3 gün boyunca konserler ve etkinlikler düzenleniyor. Merkezde bulunan havuç heykeli de ziyaretçilere festivalle ilgili ipucu veriyor. Beypazarı'nda festival süresince eğlenirken geleneksel evlerin arasında gezinebilir ve yöresel lezzetleirn tadına bakabilirsiniz.Beypazarı'na ulaşmak için Ankara'ya uçarak havalimanından bir araç kiralayabilirsiniz. Başkente en uygun uçak biletlerini karşılaştırmak isterseniz tıklayın.

1- Beypazarı Havuç Festivali

Ucuz Uçak Bileti Bulun

2- Bartın Çilek Festivali

Ülkemizde yetişen en lezzetli meyvelerden biri de çilek. Durum böyle olunca çilek üzerine bir festivalin olmaması da düşünülemez. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen festival kapsamında neredeyse tüm şehir kırmızıya boyanıyor. Eğer yakınlarda o tarafları keşfe çıkmak gibi bir planınız varsa Mayıs ayına denk getirerek festivalde eğlenmenin keyfini sürebilirsiniz.

2- Bartın Çilek Festivali

3- Diyarbakır Karpuz Festivali

Diyarbakı'ın tadı dillere destan karpuzu ülkemizde düzenlenen en meşhur yerel festivallerden birinin de kutlama nedeni. Eylül ayında düzenlenen Diyarbakır Karpuz Festivali'nde karpuz yeme yarışmalarından karpuzla yapılan değişik tatlara pek çok şey katılımcıları bekliyor. Bir sonraki festivale katılmak ve bu arada şehrin tarihi yerlerini dolaşmak isterseniz hemen Diyarbakır uçak biletlerini karşılaştırın.

3- Diyarbakır Karpuz Festivali

4- Tekirdağ Kiraz Festivali

Batı Anadolu'nun en eğlenceli yaz festivallerinden biri de Tekirdağ'da düzenleniyor. Şehrin göz alabildiğine uzanan bahçelerinden toplanan kirazlar meydanlarda yerel halkla ve ziyaretçilerle buluşuyor. Sabah erken saatlerde başlayan kutlamalar akşam olunca konserler ve gösterilerle devam ediyor. Tekirdağ'a festival için geldiğinizde görebileceğini çok sayıda tarihi ve turistik yer de var. Bu yerlerden bazılarını Tekirdağ'da gezilecek yerler galerimizde keşfedebilirsiniz. Kiraz dışında tadabileceğiniz diğer lezzetler ise Tekirdağ'da ne yenir ne içilir galerimizde.

5- Bozcaada Bağbozumu Festivali

5- Bozcaada Bağbozumu Festivali

Ege'nin serin suları ile çevrili Bozcaada aynı zamanda göz alabildiğine uzanan üzüm bağlarıyla biliniyor. İşte bu bağlar her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale gelen Bozcaada Bağbozumu Festivali'ne de sahne oluyor. Festivale döneminde buraya gelen ziyaretçiler traktör veya eşekler üzerinde bağların yolunu tutarak ada halkıyla birlikte bağbozumuna katılıyor, akşamları ise konserlerde ve kutlamalarda eğleniyor. Bozcaada aynı zamanda Ayazma gibi dünyaca ünlü plajlarıyla da ünlü. Buraya yaz aylarında veya sonbaharın ilk günlerinde gelirseniz adada rahatlıkla denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz. Adaya yolu düşenlerin mutlaka yapması gerekenler yazımızda. Adaya festival döneminde gelmeyi planlıyorsanız otel rezervasyonunuzu mutlaka birkaç hafta önceden tamamlayın. Çünkü bu dönemde tesisler hızla doluyor. Bozcaada'da kalabileceğiniz otellere göz atmak ve rezervasyon yaptırmak isterseniz de tıklayın yeter.

5- Bozcaada Bağbozumu Festivali

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2170 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.