Ülkelerin yazısız kuralları


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 60

Yurdumuzun dışında farklı bir yere seyahat ederken yazılı olmasa da bazı kurallara ve uygulamalara dikkat etmemiz gerekebilir. İtalya, Hollanda, İngiltere ve Çin gibi ülkelerde gezerken işinizi kolaylaştıracak tavsiyelere bir göz atın!

1- Almanya’da zamanlamaya dikkat

Ülkemizden yurt dışına en çok seyahat edilen yerlerin başında gelen Almanya’da bir görüşmeye gidiyorsanız, belirlenen saate orada olmaya çalışın. Disiplinleri ile bilinen Almanlar gecikmeye pek sıcak bakmayabilir. Ülkede yaya olarak veya araçla kırmızıda geçmenin de pek iyi karşılanmadığını unutmayın. Aynı zamanda Avrupa’nın önemli eğlence merkezleri arasında gösterilen Almanya’nın başkenti Berlin’e en uygun uçuşlara göz atmak isterseniz de hemen tıklayın!

1- Almanya’da zamanlamaya dikkat

Ucuz Uçak Bileti Bulun

2- Hollanda’da bisikletler

Hollanda ve ülkenin başkenti Amsterdam tam bir bisiklet cenneti! Şehirde gezerken neredeyse her yerde gezen veya park halinde bisikletleri görebilirsiniz. Kenti yaya olarak turlarken bisiklet yoluna yanlışlıkla da olsa girmemeye çalışın. Nitekim Amsterdam’da bu durum hoş karşılanmayan durumlar arasında. Bisikletlilere herhangi bir şekilde zarar vermenin ise ciddi yaptırımları olabiliyor. Amsterdam’ı görmenin hayalini kuranlar için şehirle ilgili öneriler de yazımızda!

2- Hollanda’da bisikletler

3- İngiltere’de sıraya girerken

Yolunuz Londra’ya veya İngiltere’nin diğer şehirlerine düşecekse, herhangi bir yerde beklerken sıranın önüne geçmediğinize emin olun. Genel olarak günlük hayatta kurallara uymaları ile bilinen İngilizler için bu pek kabul edilebilir bir durum değil.

3- İngiltere’de sıraya girerken

4- Rusya’da bir evi ziyaret ederken

Rusya da ilginç kural ve uygulamaların fazla olduğu ülkelerden. Örneğin ülkenin herhangi bir bölgesinde kapalı yerde ıslık çalarsanız, kötü şansı üzerinize çektiğinize inanılıyor. Ülkede ayrıca bir evi ziyaret etmeniz gerekiyorsa, eliniz boş gitmemeye çalışın. Küçük bir paket çikolata alabilirsiniz.

4- Rusya’da bir evi ziyaret ederken

5- İspanya’da alışverişe gecikmeyin

Barselona, Granada, Sevilla ve Madrid gibi birçok güzel şehre sahip İspanya’da seyahatinizin son gününde alışveriş yapmak için işinizi öğleden sonraya bırakmayın. Çünkü öğleden sonraları siesta yani dinlenme saati. Ülkede akşam yemekleri genellikle geç saatlerde yeniyor. Yani yemeğe çok erken gelmemeye çalışın ve restoranda yemeğinizi beklerken veya kasada sıra beklerken acele etmemeye çalışın. İspanya’da hayat Avrupa’nın pek çok yerine göre daha yavaş ilerliyor. Ülkenin Akdeniz kıyısındaki şehri Barselona ile ilgili ipuçları ise şehir rehberimizde!

6- Fransa’da taksi beklerken

6- Fransa’da taksi beklerken

Fransa’nın romantik başkenti Paris her zaman Avrupa’nın en popüler şehirlerinden biri. Ancak burada gezerken diğer Avrupa başkentlerinde olduğu gibi yolda elinizi kaldırıp bir taksi durdurmayı beklemeyin. Şehirde taksiyle yolculuk yapmanız gerekiyorsa, telefonla arayarak araç çağırmanız gerekecek.

7- İtalya’da yabancı dilde konuşurken

7- İtalya’da yabancı dilde konuşurken

Avrupa’nın pek çok ülkesinde sadece İngilizce konuşarak kolayca iletişim kurabilirsiniz. Ancak İtalya bunlardan biri değil. Ülkenin çok turistik noktalarında genellikle İngilizce bilenler bulunsa da bazı yerlerde İngilizce olarak veya başka bir yabancı dilde iletişim kurmanız mümkün olmayabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, önceden yanınıza alacağınız İtalyan konuşma rehberine başvurabilir veya hareketlerle anlaşmaya çalışabilirsiniz. Ülkeyi daha fazla sevmenize yardımcı olacak meşhur İtalyan lezzetleri ise yazımızda!

8- Çin’de herhangi bir şeyi kabul ederken

8- Çin’de herhangi bir şeyi kabul ederken

Yemek, hediye veya herhangi bir şey… Uzakdoğu’nun kendine has kurallarıyla bilinen ülkelerinden Çin’de verilen bir şeyi başta reddetmek ve daha sonra kabul etmek çok olağan bir durum. Herhangi bir şey teklif edildiğinde hemen kabul etmemeye çalışın. Ülkede ayrıca hesap ödeme sırası geldiğinde masadaki neredeyse herkesin birbiriyle yarıştığını görürseniz şaşırmayın. Çin'e seyahat ettiğinizde yararlanabileceğiniz taktiklere de göz atmayı unutmayın!

8- Çin’de herhangi bir şeyi kabul ederken

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2147 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.