Ülkelerin isimleri nereden geliyor?


Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 64

Macaristan, Ukrayna, Singapur, Finlandiya… Daha önce seyahat ettiğiniz veya hep görmek istediğiniz ülkelerin adlarının kökeni neye dayanıyor dersiniz?

1- Ukrayna

Vizesiz ve pasaportsuz tatil avantajıyla kolayca yurt dışına çıkmak isteyenlerin favori adresi Ukrayna’nın adı yerel dilde ‘’sınır ülkesi’’ anlamını taşıyor. Bu ismin ülkenin coğrafi konumu nedeniyle verildiği düşünülüyor. Lviv, Kharkiv ve Kiev gibi şehirleri ile ülkemizden çok sayıda gezgini cezbeden Ukrayna’ya doğru yola çıkmak isterseniz hemen tıklayın ve güncel uçuş fırsatlarını yakalayın!

2- Macaristan

Kış aylarında bile keyfini sürebileceğiniz kaplıcalarıyla tam bir keyif merkezi olan ülkenin adı İngilizce ‘’Hungary’’ olarak anılıyor ve ‘’on okçu’’ anlamına gelen ‘’onogur’’ sözcüğünden geldiği tahmin ediliyor. Aslında Buda ve Peşte olarak iki ayrı şehirden meydana gelen efsanevi başkenti Budapeşte de tarihi meydanları, parkları ve eğlenceli geceleriyle görülmeye değer. Budapeşte’ye doğru keyifli bir kaçamak için uçuşlar ise burada!

2- Macaristan

3- Azerbaycan

Modern mimarisi ve canlı şehir yaşamıyla ziyaretçileri en fazla şaşırtan yerlerden biri ise Azerbaycan’ın başkenti Bakü. Peki, ülke adını nereden alıyor dersiniz? Bir inanışa göre ülkenin ismi Farsça karşılığı ‘’ateş muhafızları’’ olan kelimeye dayanıyor. Diğer bir yaygın inanış ise Perslerin bölgeye hâkim oldukları dönemde yönetimde olan ‘’Atropates’in adının zamanla değişerek Azerbaycan haline geldiği.

3- Azerbaycan

4- Amerika Birleşik Devletleri

Kıtaya bilinen ilk ayak basan kâşif Kristof Kolomb. Buna karşılık Amerika adını buranın yeni bir kıta olduğunu keşfeden Amerigo Vespuci’den alıyor. Maceralar ülkesi Amerika’yı keşfetmeye New York’la başlamaya ne dersiniz. Şehre gelenleri bekleyen heyecan dolu aktiviteler yazımızda!

4- Amerika Birleşik Devletleri

5- Finlandiya

İskandinav coğrafyasının baş döndüren ülkelerinden Finlandiya’nın ismi ‘’Fin diyarı’’ anlamına geliyor ve bu adın kökeninin ‘’balık pulu’’ anlamındaki ‘’finna’’ sözcüğüne dayandığı düşünülüyor.

5- Finlandiya

6- Kazakistan

Doğu Avrupa ve Orta Asya toprakları üzerinde geniş bir alana yayılan Kazakistan’ın ismi ‘’yersiz yurtsuz dolaşmak’’ anlamındaki ‘’Kaz’’ kelimesine dayandırılıyor.

6- Kazakistan

7- Malta

Orta Akdeniz’de takımadalardan meydana gelen Malta’nın ismi Antik Yunan diline dayanıyor. ‘’Arı’’ ve ‘’bal’’ anlamlarına gelen ‘’melitta’’ ve ‘’meli’’ sözcüklerinin zaman içinde Malta olarak anılmaya başlandığı düşünülüyor. Yaz aylarında denizin tadını çıkarmak için de benzersiz yerlerden olan Malta’ya en uygun uçak bileti fırsatları burada!

7- Malta

8- Singapur

Sakız çiğnemek gibi ilginç kurallarıyla bilinen Singapur dünyanın en küçük ve düzenli ülkelerinden. Singapur’un ismi Malay dilinde ‘’Singa Pura’’ yani ‘’aslanlar şehri’’ demek. Yasaklar ülkesi Singapur’la ilgili detaylar ise yazımızda.

8- Singapur

Tuğba Hacıbayramoğlu
2217 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.