Ukrayna kapılarına dayandıracak kadar nefis 10 lezzet


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 112

Vizesiz tatil avantajıyla son yılların en popüler rotalarından Ukrayna denince akla genellikle güzel kızlar ve çılgın gece hayatı gelse de ülke damak tadına düşkün gezginler için de tam bir cennet. Kısa bir süre sonra sadece kimlik kartınızla bile ziyaret edebileceğiniz Ukrayna'nın birbirinden nefis 10 lezzeti hangisi?

1- Vareniky

Mantı sevenlerin hiç yabancılık çekmeyeceği bu lezzet Ukrayna mutfağının vazgeçilmez tatlarının başında geliyor. İçerisinde kullanılan malzeme ise patates, et veya mantar olabiliyor.

2- Borsch Çorbası

Ukrayna ve yemek denince ilk akla gelenlerden biri olan borsch çorbasında çok sayıda kök bitki kullanılıyor. Krema ve et de kullanılan çorba ile birlikte başkent Kiev'de tadabileceğiniz diğer ünlü lezzetler galerimizde.

2- Borsch Çorbası

3- Deruny

Mücverin ikiz kardeşi olarak anılabilecek bu leziz tarifin içinde farklı bir malzeme olarak patates de bulunuyor.

3- Deruny

4-Mlyntsi

Krep sevenleri fazlasıyla mutlu edecek benzersiz tarifin adını söylemek başta biraz zor olsa da et, peynir veya lahana gibi farklı malzemelerle birlikte tadını unutmak pek kolay değil.

4-Mlyntsi

5- Nalysnyky

Krep olsun da nasıl olursa olsun derseniz bir de rulo haline getirilmiş alternatifini deneyebilirsiniz. İçine ise bazen peynir yerleştiriliyor bazense üzerinde tatlı sosla sunuluyor. Ukrayna'nın nefis tatlarını yerinde denemek isteyenler,hemen tıklayın ve ülkeye en uygun uçuşları karşılaştırın!

5- Nalysnyky

6- Banosh

Mısır unu, sour cream ve biraz da lor peynir... Mükemmel bir banosh lezzetini yakalamak için ihtiyacınız olan tüm malzemeler bunlar. Banosh genellikle hızlı bir atıştırmalık olarak biliniyor ancak çok severseniz ana yemek olmaması için herhangi bir neden yok.

7- Paska

7- Paska

Görüntüsüyle büyük bir çöreği andıran paskanın tadı hem ekmeğe hem de pastaya benziyor.

8- Pechenya

8- Pechenya

Geyik veya dana gibi hayvanların etinden yapılan penchenya geleneksel Ukrayna rostosu. Tadı ise tek başına bile Ukrayna yollarına düşürmeye yetebilecek kadar karşı konulmaz.

9- Kvas

9- Kvas

Kısaca alkolsüz bira olarak bilinen kvas Ukrayna'nın geleneksel yeme içme kültüründe önemli bir yer tutuyor. Kvas özellikle kısmen sıcak geçen yaz aylarında son derece popüler bir lezzet.

10- Uzvar

10- Uzvar

Meyve kompostosundan yapılan uzvar yeni yıl gibi kutlama dönemlerinde de fazlaca tercih edilen içeceklerden. Meyvelerle yapılan farklı tatları sevenler uzvarı da ülkede mutlaka tatmalı.

10- Uzvar

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2205 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.