Seyahat etmenin güzelliklerinden bahseden onlarca makale veya dergi yazısı okumuş olabilirsiniz. Fakat eğer bir seyahat sizi ekonomik olarak mutsuz edecek düzeyde bir sonuçla bitiyorsa, tatilinizi iyi hatırlamama ihtimaliniz yüksek. Seyahatlerinizde ulaşıma harcayacağınız paradan tasarruf etmek, en uygun fiyata uçak bileti bulup, ucuz tatil yapmak istiyorsanız sizin için önerilerimiz var.

Zaman dostunuz değil!

Ulaşım seyahatlerde en çok paranın harcandığı 3-4 ana başlıktan birisi. Ucuz ulaşım için birincil önceliğiniz; zaman.  Zaman meselesini iki şekilde yorumlayabiliriz.

1-     Erken davranmanın faydalarını anlatan “erken kalkan yol alır” diye çok güzel bir atasözümüz var. Uçak biletini ucuza almak isteyenlerin ilk olarak yapması gereken seyahat netleşecek gibi olduğunda uçak bileti rezervasyonu yapması ve seyahat netleştiğinde de bu bileti almasıdır. Her uçakta belli sayıda koltuk promosyonlu olarak satışa çıkar. Ve uçuş günü yaklaştıkça da uçak bileti daha pahalı olur. Uzmanlar uçak bileti almak için 6 hafta önceden uçak bileti alanların karlı çıkacağını söylüyor.

2-     Yoğun zamanlardan kaçınmaya dikkat edin. Bayramlar, resmi tatiller, Cuma akşamı uçuşlar vb bu gibi günlerin sürekli olarak pahalı olma ihtimali yüksek. Bu yüzden eğer yolculuklarınızı bayram öncesi ve sonrasına ya da hafta içi günlere, hatta gece uçuşlarına denk getirebilirseniz daha ucuza seyahat edersiniz.

 

Karşılaştırın!

Ulaşım masraflarını kısmanın bir diğer yolu ise karşılaştırma siteleri. Nereden nereye uçmak istediğinizi yazıyorsunuz ve göz açıp kapayıncaya kadar kısa bir zamanda çok sayıda uçak firmasının internet sitelerinden güncel fiyatları alabiliyorsunuz. Karşılaştırarak size uygun bileti bulmanıza yardımcı oluyorlar. Sitemizin mobil uygulamasını kullanmayı da oldukça kullanışlı buluyorum. Yakın zamanlarda bilgisayar ile bilet satın alamayacağım bir ortamda bulundum. Mobil uygulama sayesinde 2 dakikalık lavabo arasında kolay bir şekilde bilet aldım Uygulamayı indirmek için tıklayın.

Aktarmalı Uçun

Özellikle yurt dışı ve Amerika kıtasına yapılanlar gibi uzun uçuşlarda direkt uçuşların çok pahalı olduğunu görebilirsiniz. Böyle durumlarda karşılaştırma sitelerinin size önerdiği aktarmalı seçeneklere de bakın. Yine de rahat bir uçuş geçirmek istiyorsanız benim önerim en fazla bir aktarma ile uçun. Aktarma yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli şey ise uçak saatleri arasındaki zaman farkı.  10 saat boyunca havalimanında beklememek veya uçuş kaçırmamak için iki uçuş arasını 2-3 saat gibi bir sürede tutmak faydalı olacaktır.

 

Cem Dişbudak
101 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.