Uçak bileti alırken birçoğumuzun baktığı ilk şey bilet fiyatlarıdır. Bir yerden bir yere seyahat ederken bütçemizi sarsmamak ve yol boyunca yapacağımız diğer harcamalar için daha fazla kaynak yaratmak için daha ucuz uçak bileti bulmak isteriz. Peki, bu işin bir formülü var mı dersiniz? Sadece daha ileri bir tarihe bilet alarak ekonomi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, bu öneriler çok işinize yarayacak.

Uçarken ekonomi yapın

Peki siz, uçak biletinizi satın alırken tasarruf edenlerden misiniz, yoksa belli bir firma belirleyip gelişigüzel bilet satın alarak, muhtemel fırsatları kaçıranlardan mı? İşte bu yazıyı okuduktan sonra uçak bileti satın alırken nasıl tasarruf edeceğinize dair kuvvetli ipuçları yakalamış olacaksınız. Eğer yılda en az 4 kere uçak ile seyahat eden biriyseniz, toplam bilet maliyetiniz üzerinden %10 - % 40 oranları arasında tasarruf etmeniz mümkün.

En ucuz uçak biletini nasıl bulurum?

Erken rezervasyon = ucuz bilet

Hava yolları firmaları biletlerini belli bir satış politikasına göre satarlar. Hemen hemen hepsinde ucuz fiyata satılan promosyonlu biletler bulunmaktadır. Fakat bu promosyonlu biletler sadece belirli sayıda olacakları için en erken satın alan bu biletlere sahip olur. Aslında erken rezervasyonun mantığı budur. Uçuş günü yaklaştıkça promosyonlu biletler tükeneceği için bilet fiyatları da artacaktır. Bunun için gideceğiniz tarih ve yer belli olduğu sürece biletinizi alabileceğiniz en erken tarihte almak her zaman kazançlı olacaktır. Burada unutulmaması gereken bir nokta da, promosyonlu satın alınan biletlerde bir değişiklik yapılamaması ve iade edilememesidir.

Ucuz uçak bileti bulma rehberi

Yakın rotaları değerlendirin

Seyahat ettiğiniz şehir için uçak biletlerini karşılaştırdınız ve fiyatlar çok mu yüksek? Kısa bir rota değişikliği yapmaya ne dersiniz? Örneğin uçacağınız şehre en fazla bir veya iki saat uzaklıkta bulunan bir başka kente veya havalimanına uçabilirsiniz. İstanbul'da Atatürk'e alternatif olarak Sabiha Gökçen, Antalya'da Alanya Gazipaşa Havalimanı'nı değerlendirerek hem ekonomi yapabilir hem de farklı yerleri gezip görebilirsiniz.

Ucuz uçak bileti bulma rehberi

Mutlaka bilet fiyatları karşılaştırması yapın!

Biletinizi satın alma aşamasına gelmeden önce, internetten veya akıllı telefonlarınızdan, Enuygun uçak bileti servisi gibi, karşılaştırma hizmeti veren servisleri kullanarak en ucuz uçak biletinin fiyatlarını görüp görmediğinizden emin olun. Belki de aldığınız uçak biletinden çok daha indirimli belki bazen daha konforlu veya saati size daha uygun uçuşları kaçırmak istemezsiniz. Enuygun üzerinde 1000'e yakın havayolunun bilet bilgileri anlık olarak sisteme giriliyor ve seçeceğiniz lokasyonlar arasında uçuşu olan tüm şirketlerin uçuşları en ucuzdan başlayarak listeleniyor. Üstelik tarih, saat aralığı gibi filtrelerle en uygun uçuşlara daha kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Ucuz uçak bileti bulma rehberi

Kampanya ve promosyonlardan haberdar olun!

Hava yolu firmaları zaman zaman çok güzel promosyonlar ve kampanyalar yapıyorlar. Bunları kaçırmamanın birkaç değişik yolu olabilir. İsterseniz firmaların mail bültenlerine veya Facebook sayfalarına kayıt olarak hepsini tek tek takip edebileceğiniz gibi, daha kolay ve tek bir işlemle halletmek için Enuygun bültenine kayıt olabilir veya Facebook sayfasını beğenebilirsiniz. Enuygun size en güncel fırsatlar ve alternatif rotalarla ile ilgili düzenli olarak bilgi verir.

Ucuz uçak bileti bulma rehberi

Tarihlerde esneklik size kazandırabilir

Uçak bileti alırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey uçacağınız tarihtir. Yani bayram, yılbaşı öncesi gibi herkesin uçtuğu dönemlere uygun fiyatlı bilet bulmak zor olabilir ancak tarihte yapacağınız küçük bir oynama ile bu yığunluktan zarar görmeden uçabilirsiniz. Eğer uçuş yapacağınız tarihler esnek olabiliyorsa, biletinizi araştırırken uçuş yapacağınız tarihlerin 3 gün öncesi ve 3 gün sonrasını da hesaplatmak çok akıllıca bir davranış olacaktır. Bazı tarihlerde yoğunluk olabiliyorken ertesi gün bilet fiyatı çok daha düşük bir rakama denk gelebilir. Örnek olarak vermek gerekirse sizin gideceğiniz tarihte gideceğiniz şehirde 300 kişilik bir konferans olması ve katılımcıların uçakla seyahati tercih etmesi, uçaklardaki yoğunluğun artmasına ve muhtemelen bilet fiyatlarının yükselmesine neden olacaktır. Ama ertesi gün veya günler bu yoğunluk olmayacağı için biletiniz çok daha ucuza gelebilir. İşinizden izin alabilecekseniz tatilden bir önce ve bir gün sonrasına bilet alın. Böylece hem bilete fazla para ödemezsiniz hem de fazladan iki gün tatil yapabilirsiniz. Eğer izin alma şansınız yoksa, tatilinizi bir gün önce sonlandırıp yaşadığınız şehre dönmeyi düşünün. Bu sayede yine yoğunluk nedeniyle yükselen fiyatlardan zarar görmezsiniz ve işlerinizi toparlamak için zaman yaratabilirsiniz.

Ucuz uçak bileti bulma rehberi

Yurtdışı uçuşlar için Charter uçuşları tercih edebilirsiniz

Özellikle Avrupada, Yılbaşı ve Paskalya gibi uzun süreli resmi tatillerin başlamasından önce, o ülkelerde çalışan Türk vatandaşlarının çoğu bu tatili Türkiye'de geçirmek ister. O ülkelerden gelen ve yoğunlukla Türk vatandaşlarını taşıyan uçaklar, dönüşte o ülkeye gidecek çok sayıda yolcu bulamazlar. Bu yüzden dönüşte boş dönmemek adına bilet fiyatlarını çok aşağıya çekerler. Bu tip uçuşlara ise charter uçuşlar adı verilir. Bu yüzden belli zamanlarda (genellikle Avrupadaki tatil dönemleri) yurt dışı için ucuz uçak bileti bulmak çok daha kolaylaşır.

Ucuz uçak bileti bulma rehberi

Gidiş dönüş biletlerini tercih edin!

Eğer seyahatiniz sonunda döneceğiniz tarih de belliyse, biletinizi tek yön almak yerine gidiş dönüş alarak karlı çıkabilirsiniz. Hem gidiş dönüş satın alınan biletlere yapılan indirimlerden faydalanmış olursunuz, hem de dönüş biletinizi daha erken bir tarihte alarak promosyonlu biletlere denk gelme olasılığınız artar.

Ucuz uçak bileti bulma rehberi

Mil biriktiren kredi kartları kullanın

Eğer sık sık uçakla seyahat eden bir kişiyseniz, kullandığınız kredi kartının mil biriktirmesi ve uçak biletlerinizi bu kartla satın almanız size avantaj sağlayacaktır. Özellikle çeşitli kampanyalar sayesinde diğer alışverişlerinizi bile mil puanına dönüştürmenizi mümkün kılan kredi kartları var. Hangi kartların ne kadar mil puan verdiğini de kredi kartı inceleme ve karşılaştırma sayfalarımızdan bakarak öğrenebilirsiniz.

Ucuz uçak bileti bulma rehberi

Direkt uçuşları tercih edin

Genellikle direkt uçuşlar, aktarmalı uçuşlara göre hem daha az zahmetli hem de daha uygun fiyatlıdır. Bu nedenle eğer imkan dahilinde ise gideceğiniz yere direkt uçuşları kullanarak uçmanız daha mantıklı olacaktır. Özellikle aktarmalı uçuşlarda oluşabilecek gecikmeler ve havalimanlarında bekleme süreleri de göz önüne alındığında mecbur kalmadıkça kullanmamak akıllıca olacaktır.

Ucuz uçak bileti bulma rehberi

Taksitle alın

Biletinizi almayı son ana bırakıysanız veya son anda çıkan ani bir nedenle seyahat etmeniz gerekiyorsa biletinizi taksitle alabilirsiniz. Bu sayede çok uygun fiyatlı bir bilet bulamasanız da ödemenizi parça parça ve daha rahat yapabilirsiniz. Biletinizi Enuygun üzerinden aldığınızda anlaşmalı kredi kartları ile taksit fırsatından yararlanabilirsiniz. Böylece yılda iki defa veya daha fazla tatile çıksanız da uçak biletinizi küçük taksitlerle zorlanmadan ödeyebilirsiniz.

Ucuz uçak bileti bulma rehberi

Hafta ortasını tercih edin

Özellikle tatil dönemlerinde Cuma ve Pazar günleri bilet fiyatları daha yüksek olabilir. Eğer yetişmeniz gereken tam zamanlı bir işiniz veya okulunuz yoksa hafta ortasında gerçekleşen uçuşları tercih ederek neredeyse yarı fiyatına bilet bulabilirsiniz. Özellikle Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri ile Pazartesi akşam saatlerinde gerçekleşen uçuşlar haftanın diğer gün ve saatlerine kıyasla daha uygun olabilir.

Ucuz uçak bileti bulma rehberi

Son koltuklara dikkat

Özellikle son dakikada alınan biletlerde fiyat kategorisinde bulunan son koltukların fiyatları daha uygun ve avantajlı olur. Bu kategoride olan uçuşları biletinizi Enuygun üzerinden karşılaştırıken de görebilirsiniz. Bu sayede uçmak istediğiniz gün ve saatte daha uygun olan fiyat kategorisini görerek daha hızlı davranabilir ve biletinizi çok daha avantajlı fiyata alabilirsiniz. Yakın zamanda yolculuk planlarınız varsa hemen en uygun ve avantajlı seferleri karşılaştırın.

Ucuz uçak bileti bulma rehberi

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.