Ucuz otel rezervasyonu yapabilmek için nelere dikkat edilmeli?


Cem Dişbudak
| 2 Dakikalık Okuma| 270 |Güncellenme : 15 Mart 2021

Tatil ve seyahat planlarını yaparken bütçemizin önemli bir kısmını oluşturan otel masraflarını da hesaba katmamız gerekiyor. Güzel otellerde kalmak istemeyen yoktur, fakat onlar da pahalı oluyor. Tabii ki herkesin en iyi otelde en iyi fiyata kalmak hakkı ama bazılarımız ucuz fiyata otelde kalmak için belli çalışmalar yapıyor. Bu yazımızda size ucuz otel bulmak için bazı yöntemler önereceğim.

Erken Rezervasyon Yapın

Ucuz otelin ilk sırrı hemen hemen herkesin tahmin ettiği gibi erken rezervasyondan geçiyor. Erkenden yapılacak bir tatil planı size hem ucuz uçak bileti bulma hem de ucuza otel rezervasyonu yapma fırsatı sunar. Turizm acentelerinde çalıştığım dönemlerde sonraki sene Ağustos ayına rezervasyon yapan Amerikalı turistlerim de oluyordu. İlk zamanlarda buna şaşırsam da ödediği fiyat odanın yarı fiyatına geldiğinden, kesinlikle doğru bir taktik olduğu kararına vardım. Aşağı yukarı tüm rezervasyonlar için ceza kesilmeksizin parayı geri alabileceğiniz bir zaman dilimi var. Eğer fikir değiştirirseniz parayı geri alabilirsiniz.

Karşılaştırma yapın

Bir otelin fiyatı acentede başka, kendi sitesinde başka, yaklaşık 10-15 diğer otel bulan sitede farklı olabilir. En iyisi karşılaştırma sitelerinden otel aramak ve tüm seçenekler arasından en uygun fiyatı seçmek olacaktır.

 

Promosyonları kaçırmayın

Hem otel sayfalarını hem de fırsat sitelerini takip etmekte fayda var. Hemen hemen tüm oteller sezonun düşük olduğu zamanlarda kampanyalar düzenleyerek turist çekme yoluna giderler.

Sakin Dönemleri Tercih Edin

Oteller sadece turizm amaçlı değil bazen bayi toplantıları, konferanslar gibi toplanmalar için de kullanılıyor. Tutmayı düşündüğünüz otelin yoğun olduğu dönemler ve sakin olduğu dönemler arasında kısa süreli bir araştırma yapabilirseniz. Sadece 10 odanın olduğu değil 70 odanın olduğu dönemde tatile gidersiniz böylece daha ucuza oda bulursunuz.

Aynı Bölgede Kaliteli Oteller Araştırın

Mesela Paris Louvre Müzesi’ne gideceksiniz ve buraya yakın sizin de hoşunuza giden bir otel var, bu otelin özelliklerini taşıyan çevredeki diğer otelleri de araştırın. Sizi memnun edecek ucuz bir otel kesinlikle bulacaksınız. Perşembe gecesi sizin istediğiniz otel pahalıysa bir günlüğüne öbür otelde kalıp sonra dilediğiniz otele geçebilirsiniz.

Cem Dişbudak
101 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.