Aralık ayının klasik sorusudur; “yılbaşında ne yapalım?”.  Bu sorudan sonra ilk olarak çevredeki mekanları araştırarak işe başlarsınız. Otellerin ve eğlence mekanlarının yılbaşı programlarında ünlü sanatçı olmasa da hatta doğru düzgün bir yemek menüsü olmasa da yüksek bir rakam ile karşılaşırsınız. “Ben o parayla yurt dışına gider gelirim” diye aklınızdan geçirirsiniz ya evet gerçekten yapabilirsiniz.

Balkanlar yılbaşı planlarınız için müthiş bir alternatif, bunun çok sayıda nedeni var; yakın olması, kültürel bağlarımız ve tabii ki ucuz olması.

Peki Balkanlar’da yılbaşında nereye gitmeli?

İlk olarak yakınımızda olan Bulgaristan’dan başlayalım. Elinizi çabuk tutarsanız ve yılbaşından bir iki gün önceye uçak bileti alabilirseniz  Sofya’da uygun fiyata bir tatil yapabilirsiniz.  Sofya ziyaretinizde geceliği 45 liradan başlayan fiyatlarla otel bulmanız mümkün. Ortodoks ülkelerde Noel 7 Ocak’ta kutlanmasına rağmen Bulgaristan’da ilginç bir şekilde 25 Aralık’ta kutlanıyor. Şehir Aralık ayı boyunca süslü bir görüntüye sahip, bu yüzden seveceğinizden eminiz.  Almanya’da bulunan noel marketi gibi burada da Sofya’ya özel Sofya Noel Marketi kuruluyor.

Sofya ile ilgili en çok seveceğiniz özelliklerden biri de 1.2 milyon nüfusa sahip şehirde trafiğin İstanbul, Ankara gibi bunaltıcı olmayışı. Şehirde gece hayatı da Türkiye ile karşılaştırıldığında epey bir ucuz. İngilizce biliyorsanız şehir içinde kolaylıkla iletişim kurabiliyorsunuz, özellikle gençler bu dile hakim. Tek dezavantaj bu tatili yapmak için Schengen vizeniz olması gerekiyor. Sofya şehir rehberi de güzel bir yılbaşı geçirmenize yardımcı olacaktırtıklayınız.

 

Vize almadan nereye gidebiliriz?

Vize olmayan bir Balkan ülkesi arıyorsanız akla gelen ilk adres Sırbistan ve Sırbistan’ın dillere destan bir güzelliğe sahip olan başkenti Belgrad. Belgrad son yıllarda Türk turistlere alışkın, ucuz uçak bileti bulmanın kolay olduğu bir yer olan Belgrad. Kale Meydanı, Sava Katedrali ve Skardarlija Caddesi gibi birçok turistik yere de ev sahipliği yapıyor. Belgrad ayrıca Balkan ülkeleri arasında gece hayatının en iyi olduğu ve ucuz olduğu yerlerden biri. Yerel bira tutkunları Lava ve Jelen isimli mekanlarda uygun bir fiyata güzel bir Sırp birası içebilir. Mr. Stefan Braun ve Fabrika ise eğlence kulübü arayanların mutlaka uğraması gereken yerler. Sırbistan Dinarı’nın Euro’ya göre değeri epey bir düşük olduğundan dolayı bir an için kendinizi zengin hissedebilirsiniz.

 

Kola, bira gibi içeceklerin ucuz olduğu Belgrad’da suyun 2.3 TL olması sizi korkutmasın, Avrupa ülkelerinin çoğunda su fiyatları biraz yüksek. Belgrad hem yaşamak hem de gezmek için oldukça güzel bir yer. Sırbistan’da yılbaşının nasıl olur diye merak edenlere özel birkaç önerimiz olacak. Halk Meydanı, Cumhuriyet Meydanı veya Trg Republike olarak anılan meydanda birkaç hafta boyunca süren indirimli satışlar oluyor. Zaten ışıklandırmalar ve süslemeler sizi güzel bir yeni yıl partisine hazırlanmanız konusunda hazırlıyor. Yılbaşı günü Santa Claus yani Noel Baba meydandaki çocuklara hediyeler dağıtıyor. Akşam ise havai fişekler ve güzel konserler, djler ile yeni yıla giriyorsunuz.  Ha unutmadan eğer ortalıkta koşuşan Noel Baba ve Noel Anneler görürseniz paniğe kapılmayın; Belgrad'da artık klasikleşen oldukça renkli bir koşu. Belgrad'a gitmeden önce Belgrad şehir rehberine bir göz atımak için tıklayın.

Cem Dişbudak
101 Yazı
İstanbul Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu. Çok sayıda internet sitesi ve dergide konular editörü olarak çalıştı. İçerik ve sosyal medya trendleriyle ilgili birçok konferansa konuşmacı olarak katıldı.