Dünyada havayolu taşımacılığını alt üst eden Koronavirüs pandemisi yolculuklar için özel bir sağlık pasaportu oluşturulmasına yol açtı. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) insanların aşı, hastalık gibi sağlıkla ilgili tüm bildirimlerini içeren bir sağlık pasaportu oluşturmaya başladığını açıkladı.

Aşı zorunlu mu olacak?

COVİD 19 ile ilgili test karantina ve aşı bilgilerinin yer alacağı bu pasaportta, yolcuların sağlık durumuyla ilgili daha ayrıntılı bilgilerin de yer alması hedefleniyor. Konuyla ilgili ilk olarak Avustralyalı hava yolu firması Qantas, aşı olmayanların uçuşuna izin verilmeyeceği yönünde açıklama yapmıştı. United Airlines geçtiğimiz aylarda Londra Heatrow ve New Jersey Newark Liberty Havalimanı’nda sağlık pasaportu ya da orijinal adıyla CommonPass uygulamasını test etmişti. United Airlines, JetBlue ve Lufthansa Havayolları da bu uygulamayı başlatmaya hazırlanıyor.  Zamanla uygulamaya aşı bilgileri ile kişilerin diğer sağlık bilgilerinin de eklenmesi bekleniyor. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği IATA, sağlık bilgilerinin güvenli bir ortamda saklanıp paylaşılmasıyla uluslararası hava yolu taşımacılığının yeniden eski günlerine dönmesini planlıyor. Ülkelerin taleplerine göre PCR testleri, aşı bilgileri gibi tüm bilgiler içerisine yüklenecek. Dört aşamada yapılacak bu uygulamaya göre önce sağlık bilgileri olacak, ardından seyahat destinasyonu, gidilecek yer, yetkili laboratuvar ve test merkezinin sonuçları, aşı bilgileri ve kişisel sağlık bilgilerinin yer alması planlanıyor. Fransa, aşı olmayanların toplu taşıma araçlarını kullanamaması konusunda da hazırlık yapmaya başladı.

Seyahat için hangi aşılar zorunlu?

Bildiğiniz gibi bazı Afrika ülkelerine giderken sarı humma ve benzeri aşılar olma zorunluluğu var ve aşı karnesi göstermeniz gerekiyor. Sarıhumma, meningokok bazı Afrika ülkelerine giderken olunması zorunlu aşılar. Onun dışında ülkeden ülkeye değişebilen tifo, kolera, hepatit A, kuduz, Japon Ensefaliti, kene kaynaklı ensefalit gibi aşı zorunlulukları var. Önümüzdeki aylarda bazı ülkelerin COVİD 19 aşısı olanların ülkelerine giriş izni vereceklerine dair haberler de gündemde. İngiltere de sağlık pasaportuna yönelik çalışmalara başladığını açıkladı.

Hangi önlemler uygulanıyor

Hali hazırda birçok ülke COVID 19 PCR testi yaptırmayan yolcularını uçağa almıyor. Bazı ülkeler artı 15 günde karantina zorunluluğu istiyor. Ancak bu kısıtlamalar ve pandemi özellikle uluslararası seyahatlerde sorun oluşturabiliyor. Sağlık pasaportuyla ilgili ayrıntılar geldikçe bu satırlardan paylaşmaya devam edeceğiz. Ülkelerin mevcut uygulamalarını Yurt dışında ülkelerin uygaladığı kurallarbaşlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2269 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.