• Anasayfa
  • Bilgi
  • Uçaktayken fark etmesek de yaşadığımız 7 ilginç durum

Uçaktayken fark etmesek de yaşadığımız 7 ilginç durum

muratekinay

Biz insanlar karada yaşamaya alışkınız ve uçağa binip bir süreliğine de olsa gökyüzüne yükseldiğimizde vücudumuzda ve çevremizde bazı değişikliklerin görülmesi kaçınılmaz hale geliyor. Çoğu zaman fark etmesek de uçaktayken yaşadığımız bu olağan dışı durumlar neler?

İçindekiler

1- Her şeyin tadı azalır 

Aslında yiyeceklerin tadı değişmez ama yerden belirli bir seviyenin üzerine çıktığımızda tat alma duyumuz azalır. Bu nedenle uçak yemeklerinde çoğu zaman normal yemeklere kıyasla daha sos ve tuz gibi tat veren malzemeler ilave edilir. Bir sonraki sefer aynı yemeği önce uçakta daha sonra da yerde tadarak siz de bu durumu test edebilirsiniz. Yeni yerler keşfederken aynı zamanda leziz yemekleri tatmak isterseniz bu rotalara göz gezdirmeyi unutmayın.

uçakta yemek

Uçak Bileti

2- Dünya daha hızlı dönebilir

Özellikle normal zamanlarda baş dönmesi sorunu yaşıyorsanız bu konuya daha fazla dikkat etmelisiniz. Çünkü uçaktayken yaşanan ani basınç değişimi ve uçağın yaptığı manevralar başınızın dönmesine neden olabilir. Bu durumun üstesinden gelmek için kanatlara yakın bir koltuk seçebilir veya önceden kullandığınız ilaçlardan yardım alabilirsiniz.

Dizziness (Baş Dönmesi)

3- Daha az duymaya başlarsınız

Yine uçakta yaşanan basınç değişiminden en fazla etkilenen organlarımızdan biri de kulak. Uçaktayken daha az duymaya başlamamızın nedeni budur. Üstelik sadece işitme kaybı değil, kulaklarımızda basınç değişiminden kaynaklanan ağrılar da oluşabilir. Basıncın neden olduğu ağrıyı engellemek için sakız çiğnemeyi veya ağzınıza küçük şekerlerden birkaç tane atmayı deneyin.

Uçakta Kulaklara Dikkat

4- Görünmeyen tehlikelere daha açık olabilirsiniz

Uçaklar profesyonel ekipler tarafından sürekli temizlenir ve yolcuların daha steril bir ortamda seyahat edebilmeleri için hazır hale getirilir. Buna karşın halen bir uçağın içi dünyanın en temiz yeri sayılmaz. Gözle görülmeyen bakterilere karşı önlem olarak yanınızda ıslak mendil getirebilir ve yemek yemeden önce önünüzde bulunan tepsiyi silebilirsiniz. Bu arada, sizden önce oturan yolcuların buraya çöplerini atmış olma ihtimaline karşı koltukların arkasında yer alan ceplere yiyecek ve içecek bırakmamanızda yarar var. Uçakla daha sağlıklı bir yolculuk için fazla dokunmamanız gereken yerler yazımızda.

Uçakta Temizlik

5- Biraz hareket etmek iyidir

Bunu yapmak özellikle uçaktayken çok kolay olmasa da özellikle uzun süren uçak yolculuklarında ara ara hareket etmeniz kaslarınızın uyuşmaması için önemlidir. Eğer cam kenarında oturuyorsanız ve çok sık ayağa kalkamıyorsanız oturduğunuz yerden kollarınızı ve bacaklarınızı esneterek bunu yapabilirsiniz. Koridor tarafında oturuyorsanız da belirli aralıklarla ayağa kalkmak ve uçağın içinde biraz yürümek iyi gelecektir. Uçaktayken egzersiz yapmak gibi rahatlatacak ve işinize yarayacak diğer ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

ucakda egzersiz

6- Şişmeyen bacaklar için egzersiz

Uçak yolculuğu sırasında hareket etmek gerginliği ve ağrıları azaltacağı gibi yine özellikle uzun uçuşlarda sıkça görülen bacak şişmesi sorununa da iyi gelir. Uçaktan şişmiş iki bacakla birlikte inmek istemiyorsanız yapmanız gereken şey aslında son derece basit. Yolculuk boyunca oturduğunuz yerde ayaklarınızı ileri geri hareket ettirin ve bu yeterli olmadığında ayağa kalkarak biraz yürümeyi deneyin.

Uçakta hareket eden kadın

7- Işıklar söndürülüyor çünkü...

Özellikle ilk kez uçağa binenlerin dikkatini çeken konulardan biri de iniş ve kalkışlar sırasında ışıkların söndürülmesidir. Bunun nedeninin pencereden manzarayı rahatça izleyebilmek olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak ışıkların kapatılması diğer birçok kuralda olduğu gibi uzun zamandır uygulanan bir güvenlik önemli. Nedeni ise son derece basit. İnişte ve kalkışta ışıklar kapatılarak yolcuların gözlerinin ortama alıştırılması ve bu sayede herhangi bir acil durumda uçağın daha hızlı ve rahat bir şekilde tahliye edilmesi amaçlanıyor.

Uçağın İçi


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN