Uçaktayken yaşadığımız 7 ilginç durum

muratekinay

Bir anda yerden metrelerce yükseğe çıkaran uçaklarla yolculuk yaparken vücudumuzda pek çok değişiklik meydana geliyor. Uçaktayken farkında olmasak da birçoğumuzun yaşadığı bu durumlar neler?

İçindekiler

1- Neden yediklerimizin ve içtiklerimizin tadı değişir?

Aslında yemeklerin ve içeceklerin tadı aynıdır. Ancak yerden yükseldikçe tat alma duyumuzda değişimler ve azalmalar meydana gelir. Bu nedenle uçak için hazırlanan yemeklerde tadını arttırmak için genellikle normalde olduğundan daha fazla malzeme kullanılır.

Uçak

Uçak Bileti

2- Başımız neden döner?

Uçakta sıklıkla yaşanan durumlardan biri ise baş dönmesi. Uçağın hareket ve manevraları nedeniyle gerçekleşen bu durumun etkisini azaltmak içinse kanatlara yakın bir koltukta oturabilirsiniz. 

Uçak

3- Neden bacaklarımızda şişlik hissederiz?

Özellikle uzun süren uçuşlarda saatler boyunca aynı yerde oturmak ve hareketsiz kalmak kan dolaşımımızı yavaşlatıyor. Belirli bir süre hareket etmemek aynı zamanda bacaklarımızda şişliklere neden olabiliyor.

Uçak

4- Neden kulaklarımız ağrır?

Uçakla yolculuk yaparken müziğin sesini her zaman olduğundan biraz daha fazla yükseltme gereği mi duyuyorsunuz? Bu konuda yalnız değilsiniz. Pek çok yolcu özellikle uzun süren uçuşlarda basınç nedeniyle kısmi işitme kaybı ve kulağında ağrı sorunu yaşıyor. Uçakta oluşan kulak ağrısını azaltmak ve daha rahat duyabilmek için sakız çiğneyebilirsiniz.

Uçak

5- Neden daha gergin hissederiz?

Uçakla bir yerden bir yere giderken sıkça yaşanan durumlardan bir diğeri ise gerginlik. Uçağa yetişme telaşı gibi nedeni olabilen gerginliğin başlıca sebeplerinden biri ise güvenliğimizi başkasına teslim etme durumu olarak gösteriliyor. Biraz rahatlamak için sevdiğiniz müzikleri dinleyebilir, yanınızda oturanlarla sohbet edebilir veya dergi, kitap okuyabilirsiniz. Önünüzde en az birkaç saatlik bir yolculuk varsa, uzun mesafeli uçuşlar için bu önerilere de göz atın! 

Uçak

6- Neden dişlerimiz ağrır?

Uçaklarda kabin içinde yaşanan hava değişimi sadece kulaklarımızda değil, dişlerimizde de ağrıya neden olabilir. Eğer uçağa binmeden önce dişinizde ağrı varsa, yola çıkmadan önce doktorunuzun verdiği bir ağrı kesici alarak bu durumun etkisini azaltabilirsiniz.

Uçak

7- Neden daha kolay hastalanırız?

Uçaklarda hijyen sağlamak için pek çok önlem alınsa da özellikle yemek masaları, pencereler ve koltuk arkası cepleri gibi sık dokunulan yerlerde zararlı bakteriler barınabiliyor. Bunlardan korunmanın tam ve kesin bir yolu bulunmasa da mümkün olduğunca kapalı şişelerden su içebilir, yiyeceklerinizin tepsilere ve koltuk arkası ceplerine temasını engelleyebilirsiniz.

Uçak


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN