Bir anda yerden metrelerce yükseğe çıkaran uçaklarla yolculuk yaparken vücudumuzda pek çok değişiklik meydana geliyor. Uçaktayken farkında olmasak da birçoğumuzun yaşadığı bu durumlar neler?

1- Neden yediklerimizin ve içtiklerimizin tadı değişir?

Aslında yemeklerin ve içeceklerin tadı aynıdır. Ancak yerden yükseldikçe tat alma duyumuzda değişimler ve azalmalar meydana gelir. Bu nedenle uçak için hazırlanan yemeklerde tadını arttırmak için genellikle normalde olduğundan daha fazla malzeme kullanılır.

2- Başımız neden döner?

Uçakta sıklıkla yaşanan durumlardan biri ise baş dönmesi. Uçağın hareket ve manevraları nedeniyle gerçekleşen bu durumun etkisini azaltmak içinse kanatlara yakın bir koltukta oturabilirsiniz. 

Uçaktayken yaşadığımız 7 ilginç durum

3- Neden bacaklarımızda şişlik hissederiz?

Özellikle uzun süren uçuşlarda saatler boyunca aynı yerde oturmak ve hareketsiz kalmak kan dolaşımımızı yavaşlatıyor. Belirli bir süre hareket etmemek aynı zamanda bacaklarımızda şişliklere neden olabiliyor.

Uçaktayken yaşadığımız 7 ilginç durum

4- Neden kulaklarımız ağrır?

Uçakla yolculuk yaparken müziğin sesini her zaman olduğundan biraz daha fazla yükseltme gereği mi duyuyorsunuz? Bu konuda yalnız değilsiniz. Pek çok yolcu özellikle uzun süren uçuşlarda basınç nedeniyle kısmi işitme kaybı ve kulağında ağrı sorunu yaşıyor. Uçakta oluşan kulak ağrısını azaltmak ve daha rahat duyabilmek için sakız çiğneyebilirsiniz.

Uçaktayken yaşadığımız 7 ilginç durum

5- Neden daha gergin hissederiz?

Uçakla bir yerden bir yere giderken sıkça yaşanan durumlardan bir diğeri ise gerginlik. Uçağa yetişme telaşı gibi nedeni olabilen gerginliğin başlıca sebeplerinden biri ise güvenliğimizi başkasına teslim etme durumu olarak gösteriliyor. Biraz rahatlamak için sevdiğiniz müzikleri dinleyebilir, yanınızda oturanlarla sohbet edebilir veya dergi, kitap okuyabilirsiniz. Önünüzde en az birkaç saatlik bir yolculuk varsa, uzun mesafeli uçuşlar için bu önerilere de göz atın! 

Uçaktayken yaşadığımız 7 ilginç durum

6- Neden dişlerimiz ağrır?

Uçaklarda kabin içinde yaşanan hava değişimi sadece kulaklarımızda değil, dişlerimizde de ağrıya neden olabilir. Eğer uçağa binmeden önce dişinizde ağrı varsa, yola çıkmadan önce doktorunuzun verdiği bir ağrı kesici alarak bu durumun etkisini azaltabilirsiniz.

Uçaktayken yaşadığımız 7 ilginç durum

7- Neden daha kolay hastalanırız?

Uçaklarda hijyen sağlamak için pek çok önlem alınsa da özellikle yemek masaları, pencereler ve koltuk arkası cepleri gibi sık dokunulan yerlerde zararlı bakteriler barınabiliyor. Bunlardan korunmanın tam ve kesin bir yolu bulunmasa da mümkün olduğunca kapalı şişelerden su içebilir, yiyeceklerinizin tepsilere ve koltuk arkası ceplerine temasını engelleyebilirsiniz.

Uçaktayken yaşadığımız 7 ilginç durum

Murat Ekinay
733 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.