Uçaktayken yaşadığımız 7 ilginç durum


Tuğba Hacıbayramoğlu
8 Aralık 2019 | 42

Bir anda yerden metrelerce yükseğe çıkaran uçaklarla yolculuk yaparken vücudumuzda pek çok değişiklik meydana geliyor. Uçaktayken farkında olmasak da birçoğumuzun yaşadığı bu durumlar neler?

1- Neden yediklerimizin ve içtiklerimizin tadı değişir?

Aslında yemeklerin ve içeceklerin tadı aynıdır. Ancak yerden yükseldikçe tat alma duyumuzda değişimler ve azalmalar meydana gelir. Bu nedenle uçak için hazırlanan yemeklerde tadını arttırmak için genellikle normalde olduğundan daha fazla malzeme kullanılır.

2- Başımız neden döner?

Uçakta sıklıkla yaşanan durumlardan biri ise baş dönmesi. Uçağın hareket ve manevraları nedeniyle gerçekleşen bu durumun etkisini azaltmak içinse kanatlara yakın bir koltukta oturabilirsiniz. 

2- Başımız neden döner?

3- Neden bacaklarımızda şişlik hissederiz?

Özellikle uzun süren uçuşlarda saatler boyunca aynı yerde oturmak ve hareketsiz kalmak kan dolaşımımızı yavaşlatıyor. Belirli bir süre hareket etmemek aynı zamanda bacaklarımızda şişliklere neden olabiliyor.

3- Neden bacaklarımızda şişlik hissederiz?

4- Neden kulaklarımız ağrır?

Uçakla yolculuk yaparken müziğin sesini her zaman olduğundan biraz daha fazla yükseltme gereği mi duyuyorsunuz? Bu konuda yalnız değilsiniz. Pek çok yolcu özellikle uzun süren uçuşlarda basınç nedeniyle kısmi işitme kaybı ve kulağında ağrı sorunu yaşıyor. Uçakta oluşan kulak ağrısını azaltmak ve daha rahat duyabilmek için sakız çiğneyebilirsiniz.

5- Neden daha gergin hissederiz?

5- Neden daha gergin hissederiz?

Uçakla bir yerden bir yere giderken sıkça yaşanan durumlardan bir diğeri ise gerginlik. Uçağa yetişme telaşı gibi nedeni olabilen gerginliğin başlıca sebeplerinden biri ise güvenliğimizi başkasına teslim etme durumu olarak gösteriliyor. Biraz rahatlamak için sevdiğiniz müzikleri dinleyebilir, yanınızda oturanlarla sohbet edebilir veya dergi, kitap okuyabilirsiniz. Önünüzde en az birkaç saatlik bir yolculuk varsa, uzun mesafeli uçuşlar için bu önerilere de göz atın! 

6- Neden dişlerimiz ağrır?

6- Neden dişlerimiz ağrır?

Uçaklarda kabin içinde yaşanan hava değişimi sadece kulaklarımızda değil, dişlerimizde de ağrıya neden olabilir. Eğer uçağa binmeden önce dişinizde ağrı varsa, yola çıkmadan önce doktorunuzun verdiği bir ağrı kesici alarak bu durumun etkisini azaltabilirsiniz.

7- Neden daha kolay hastalanırız?

7- Neden daha kolay hastalanırız?

Uçaklarda hijyen sağlamak için pek çok önlem alınsa da özellikle yemek masaları, pencereler ve koltuk arkası cepleri gibi sık dokunulan yerlerde zararlı bakteriler barınabiliyor. Bunlardan korunmanın tam ve kesin bir yolu bulunmasa da mümkün olduğunca kapalı şişelerden su içebilir, yiyeceklerinizin tepsilere ve koltuk arkası ceplerine temasını engelleyebilirsiniz.

7- Neden daha kolay hastalanırız?

Tuğba Hacıbayramoğlu
2220 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.