Uçakla yolculuk özellikle uzun süren uçuşlar veya rötarlar söz konusu olunca genellikle yorucu bir iş gibi gelse de her zaman böyle olmak zorunda değil. Sonrasında işlerinizi daha rahat halledebilmek için uçaktan dinlenmiş ve dinç bir şekilde inmek isterseniz, rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu basit ve etkili taktiklerden yararlanabilirsiniz.

1- Uçuş saatine dikkat!

Uçak biletinizi alırken saatini uykunuzu alacak şekilde seçebilirsiniz. Özellikle normalde uyuduğunuz saatlerde hareket eden seferleri tercih ederek uçakta çok daha rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Eğer sadece bir günlük bir seyahat olacaksa sabah saatlerinde uçarak bir iki saatliğine de olsa uçakta uyuklamayı deneyebilirsiniz. Bu konuda birkaç tavsiye daha isterseniz uçakta rahatlığı hiç olmadığı kadar arttıracak öneriler yazımızda.

2- Cam kenarı koltuklar hayat kurtarır 

Tabii amacınız fazla rahatsız edilmeden uyumaksa... Koridor ve orta koltuklar gerektiğinde ayağa kalmak ve tuvalete gitmek için iyi birer seçim olsa da konu uyumaya gelince en iyi seçenek sayılmazlar. Buna karşılık cam kenarında bulunan koltuklarsa adeta rahatça uykuya dalmak için tasarlanmış gibidir. Başınızı pencere kenarına yaslayarak koridora çıkmak için rahatsız eden yolcular olmadan dinlenmenin keyfini çıkarabilirsiniz. Koltuk seçmiyle ilgili diğer öneriler de yazımızda.

Uçaktan dinlenerek inmek için 8 süper taktik

3- Hafif bir şeyler atıştırın

Uçağa binmeden önce ve yolculuk sırasında fazla ağır olmayan şeyler yemeye çalışın. Böylece uykuya dalmanızı yani daha fazla dinlenmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Uçakta servis edilen yemekler genellikle buna göre seçilir ancak bu yiyecekler arasından daha hafif olanları tercih edebilirsiniz. Alkollü içecekler yerine meyve suyu veya su içerek ise yine daha rahat bir yolculuk geçirebilirsiniz. Bu arada, pek bilinmese de uçakla seyahat ederken yemek ve içeceklerin dışında bedava alabileceğimiz şeylerin sayısı hiç de az değil. Uçakta para ödemeden alabileceğiniz şeylerin listesine göz atmak için tıklayın.

Uçaktan dinlenerek inmek için 8 süper taktik

4- Yastık ve battaniyeleri unutmayın

Bazı firmalar uçakta yolcular için yastık ve battaniye bulunduruyor ve istediğinizde bunlardan birini alarak daha rahat dinlenebiliyorsunuz. Ancak bu yastık ve battaniyelerin sayısı sınırlı ve siz alana kadar çoktan bitmiş olabilir. Bu konuda işinizi garantiye almak isterseniz uçağa binerken kendi yastığınızı ve battaniyenizi getirebilirsiniz. Üstelik genellikle sonuna kadar açık olan klimalar nedeniyle uçaklar tahmin ettiğinizden çok daha serin olabilir ve bu eşyalar sayesinde üşümeden seyahat edebilirsiniz.

Uçaktan dinlenerek inmek için 8 süper taktik

5- Daha sakin günlerde uçun

Şansınıza yanınızda bulunan koltuklar boş olursa uçakla yolculuğunuz çok daha rahat geçebilir. Bunun için eğer acil bir işiniz yoksa hafta sonunu değil, Salı, Çarşamba ve Perşembe gibi hafta ortası günleri tercih etmeye çalışın. Yine sabah erken ve gece geç saatlerde gerçekleşen uçuşlar gün ortasına kıyasla daha boş olacak ve bu sayede uykuya dalarak dinlenmeniz için daha rahat bir ortam sağlayacaktır.

Uçaktan dinlenerek inmek için 8 süper taktik

6- Koltuğunuzu ve güneşliğinizi ayarlayın

Kısa süreli uçuşlarda kullanmaya pek fırsat olmasa da uçak koltukları arkaya doğru yatırılabiliyor. Öyleyse neden bu rahatlığın keyfini çıkarmıyorsunuz? Üstelik iniş ve kalkış dışında pencerenizin güneşliğini kapatabilir, içeri giren güneşin etkisine maruz kalmadan rahatça gözlerinizi yumabilirsiniz. Tabii koltuğunuzu geriye yatırmadan önce şöyle bir arkaya bakmayı ve gerekirse burada oturan yolculara önceden haber vermeyi unutmayın.

Uçaktan dinlenerek inmek için 8 süper taktik

7- Rahat ettirecek kıyafetler giyin

Uçaktan iner inmez önemli bir toplantıya yetişme gibi bir durumunuz yoksa uçağa binerken giydiğiniz kıyafetlerin daha rahat uyutacak özellikte olmasına dikkat edebilirsiniz. Özellikle kemer gibi üzerinde metal bulunan eşyalar havalimanı güvenlik kontrolünde de fazladan beklemenize ve zaman kaybetmenize neden olur. Bunları üzerinizde taşımak yerine el bagajınıza yerleştirebilir ve uçaktan indikten sonra takabilirsiniz.

Uçaktan dinlenerek inmek için 8 süper taktik

8- Cep telefonu ve diğer elektronik cihazları unutun

Günümüzde cep telefonumuzu kontrol etmeden neredeyse birkaç dakika bile geçiremez hale geldik. Ancak bu alışkanlık uykuya dalmanızı ve dinlenmenizi daha fazla zorlaştırabilir. Çünkü bu cihazların yaydığı mavi ışık vücudumuzda uykudan sorumlu melatonin hormonunu etkileyerek uyku düzenimizi değiştiriyor. Yani nerede olursanız olun rahatça uyumak ve dinlenmek için cep telefonu, bilgisayar ve tablet gibi cihazlardan bir süre uzak olmanızda yarar var.

Uçaktan dinlenerek inmek için 8 süper taktik

Merve Kılıç
106 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.