Uçak yolculuğunda bedava alabileceğiniz 9 şey


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
11 Aralık 2019 | 862

Uçakla yolculuk yaparken çok daha rahat ve keyifli zaman geçirmek için kolayca sahip olabileceğiniz ikramlar ve servisler var. Üstelik birçok havayolunda bunlar için fazladan ücret ödemenize de gerek yok. Uçtuğunuz havayoluna ve rotaya göre değişiklik gösterse uçak yolculuğunda genellikle ''bedava'' alabileceğiniz bu hizmetler hangileri?

Fazladan içecek

Ülkemizde ve yurt dışında bazı havayolu firmaları yiyecek ve içecek servisini ücretli olarak sunsa da halen birçok havayolu firması bu hizmeti yolcularına ücretsiz olarak veriyor. Eğer bu firmalardan biri ile uçuyorsanız siz de yemeğinizin yanında fazladan bir meyve suyu veya tercih ettiğiniz farklı bir içeceği alabilirsiniz. Böylece yerden binlerce metre yüksekteyken bile sevdiğiniz içecekten dilediğiniz kadar içmenin keyfini yaşayabilirsiniz.

Fazladan içecek

Ucuz Uçak Bileti Bulun

Sıcak çikolata

Çikolata bağımlıları için iyi haber! Sadece sıcak yaz günlerinde değil, yılın neredeyse tamamında bağımlısı olduğunuz bu lezzeti uçaklarda bulabilirsiniz. Yine her havayolunda sıcak çikolata seçeneği bulunmasa da Etihad ve Qantas gibi firmalarla uçuyorsanız bulutların üzerinde sıcak çikolata keyfi yaşamamanız için bir neden yok.

Sıcak çikolata

Bebek koltuğu ve maması

Bebeği ile yolculuk yapan anne babalara da uçaklarda özel olarak sunulan hizmetler var. Örneğin Türk Hava Yolları ile seyahat ederken uçuştan önce özel yemek seçeneği olarak bebek maması talebinde bulunursanız yemek servisi başladığında bebeğiniz için özel hazırlanan mamalardan yararlanabilirsiniz. Ayrıca her havayolunda kabin ekibi yolculuk sırasında size ve bebeğinize yardımcı olmak için elinden geleni yapacaktır. Etihad ve Gulf Air gibi havayolu firmalarında ise bu iş için özel olarak eğitilen ekip üyeleri bulunabiliyor.

Bebek koltuğu ve maması

Islak mendil

Her gün çok sayıda yolcuya hizmet veren uçaklar dünyanın en temiz yerleri değil. Bunu artık hemen herkes biliyor. Ancak burum hijyenik bir ortamda seyahat etmenize engel değil. Kabin görevlilerinden isteyebileceğiniz ıslak mendille masanızı ve pencere kapakları gibi uçakta çok dokunulan diğer alanları silebilirsiniz.

Uçuş kiti

İçinde diş fırçası ve macunu ile sıvı el sabunu, tarak gibi malzemeler bulunan uçuş kiti ise genellikle uzun mesafe uçuşlarında ve business sınıfında yolculara sunulan hizmetler arasında. Ancak bazı havayolu firmaları bu kiti uzun mesafeli uçuşlarda ekonomi sınıfı yolcularına da verebiliyor. Eğer küçük çocuğunuz veya bebeğinizle birlikte seyahat ediyorsanız daha rahat bir yolculuk geçirmek için kabin ekibinden bu kitlerden birini talep edebilirsiniz.

Uçuş kiti

Yara bandı ve ağrı kesici

Eğer yolculuk sırasında ihtiyacınız olursa kabin ekibinden yara bandı ve hafif ağrı kesiciler gibi bazı ilaçları da isteyebilirsiniz. Böylece aniden başlayan baş ağrınızı kesecek ilaca veya herhangi bir yaralanma anında yara bandına uçak içinde kolayca ulaşabilirsiniz.

Yara bandı ve ağrı kesici

Atıştırmalık ikramlar

Hem yurt içi hem de yurt dışına yapılan uçuşlarda yine birçok havayolu yolcularına kraker ve bisküvi gibi atıştırmalıklar ikram ediyor. Bu ikramlardan daha sonra acıkma ihtimaline karşı dilerseniz fazladan da alaibilir ve hemen önünüzde bulunan koltuk ceplerine yerleştirebilirsiniz. Böylece uçuş sırasında acıkırsanız buradan çıkarıp atıştırabilirsiniz.

Alkollü içecekler

Alkollü içecekler

Yine özellikle yurt dışına yapılan uçuşlarda hem yerli hem de yabancı havayolu firmaları yolcularına ücretsiz olarak bira, şarap veya şampanya gibi ücretsiz alkollü içki seçenekleri de sunuyor. Eğer yolculuk sırasında isterseniz uçuş ekibinden bir bardak daha bu içkilerden talep etmemeniz için bir neden yok. 

Dilediğiniz kadar su

Dilediğiniz kadar su

İster kısa ister uzun yolculuklarda uçak içinde en fazla ihtiyaç duyduğumuz şeylerden biri de su. Kabin ekibinden hem yemek servisi sırasında hem de diğer zamanlarda su isteyebilirsiniz. Ancak bunun için en iyi yöntemlerden biri uçağa boş bir şişe veya termosla binerek görevlilerden bunu doldurmasını istemek. Böylece suyunuz dilediğiniz an yanınızda hazır olacaktır.

Dilediğiniz kadar su

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2120 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.