• Anasayfa
  • Bilgi
  • Uçakta kurallara uymayanların cezaları arttırıldı

Uçakta kurallara uymayanların cezaları arttırıldı

mervekilic

Uçakta kurallara uymayanlara ceza artışı Uçaklarda emniyet kemerini takmamak, kabin ekibiyle tartışmak gibi uçağın güvenliğini tehdit edecek davranışlarda bulunmanın cezalarında artışa gidildi. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) yeni idari para cezalarında artış yaptı. Buna göre kabin ekibiyle tartışanların cezası 1.500 TL’ye çıkarken, uçağa lazer tutmanın cezası da 10.000 TL’ye yükseltildi.

İçindekiler

Elektronik sigaraya da ceza var

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün belirlediği yeni cezalar Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Uçakta sigara içmeden duramayan tiryakiler için kurtarıcı olan elektronik sigaralara da ceza var. Uçakta sigara içmenin cezası vardı şimdi hem cezası artırıldı hem de elektronik sigaraya da ceza geldi. Elektronik ya da normal sigara içmenin cezası 1.500 TL olarak belirlendi. Daha önce sigara içmenin cezası 1.000 TL'ydi.

elektronik sigara

Uçak Bileti

Lazer tutana 10.000 TL

Buna göre emniyet kemerini bağlamamak, baş üstü dolabını kapatmamak, başka yolcularla veya kabin ekibiyle tartışmak gibi uçuş emniyetini bozacak davranışlarda bulunanlara ve de sigara içenlere 1.500 TL para cezası uygulanacak. Bir başka tartışan konu da lazer. Uçağa dışarıdan ya da içeride iniş kalkışlar sırasında ya da normalde lazer tutmanın cezası da 10.000 TL olarak belirlendi. Uçaklara tutulan lazerler pilotlar için ciddi sıkıntı oluşturabiliyor.

lazer


mervekilic
Merve Kılıç
34 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar