Uçakta hayatınızı kurtaracak 7 ipucu

muratekinay

İster yılda sadece bir iki kez uçuyor olun isterseniz de günlerinizin çoğunu havada geçirin uçakla seyahat ederken rahatlık önemlidir. Doğru koltuk seçiminden uçuş saati ve içeceklere kadar uçakla yolculukta hayat kurtarıcı olabilecek bu öneriler çok işinize yarayacak.

İçindekiler

1- Üşümemek için pencere kenarından uzak durun

Özellikle sık uçan ve çabuk üşüyen biriyseniz dikkat etmesi gereken konuların başında koltuk seçimi geliyor. Uçakta eğer pencere kenarında bulunan koltuklardan birini seçerseniz yol boyunca manzarayı izleyebilirsiniz. Ancak bu koltuklar aynı zamanda koridor ve orta koltuğa kıyasla daha serin olabilir. Eğer yanınızda ceket benzeri kıyafetleriniz yoksa koridor veya orta sırada bulunan koltukları tercih ederek üşüme riskinizi azaltabilirsiniz. Koltuk seçimi ile ilgili daha fazla öneri için yazımıza göz atmayı unutmayın.

ucak

Uçak Bileti

2- Erken kalkan daha hızlı yol alır

Sabah, öğle veya akşam uçuşları arasında seçim yapmanız gerektiğinde genellikle sabahı tercih etmeye çalışın. Çünkü günün erken saatlerinde havalimanlarında rötarlar günün diğer saatlerine kıyasla çok daha az olacaktır. Bu sayede uzun süre beklemeden yolunuza devam edebilirsiniz. Eğer uçağa binmekten korkuyorsanız, sabah uçuşları yine daha doğru bir seçim olabilir. Nitekim uzmanlara göre sabah saatlerinde türbülans yaşanma riski daha düşük.

erken kalkan yol alır

3- Önceden yemek seçimi yapın

Et yememek veya çeşitli baharatlara alerji gibi özel bir durumunuz olmasa da uçakta servis edilecek yemeğinizi önceden seçebilirsiniz. Bu sayede uçakta yaşanabilecek beklenmedik durumlara karşı önleminizi önceden alabilirsiniz. Eğer seyahat edeceğiniz havayolu yemek servisini ücretli olarak sunuyorsa, önceden yemeğinizi ayırtarak daha uygun fiyatlardan yararlanabilirsiniz. Uçakta bedava alabileceğiniz diğer şeyler de burada

ucakda yemek

4- Çay veya kahve yerine meyve suyu için

Bulutların üstünde yolculuk yaparken çayınızı veya kahvenizi içmek en çok zevk aldığınız şeylerden biri olabilir. Ancak uçakta sunulan çay ve kahveler kimi zaman uzun süre beklemiş sularla yapılabiliyor. Bu durum çok sık yaşanmasa da çeşitli bakterilere neden olabiliyor. Çay veya kahve yerine meyve suyu gibi içecekleri tercih ederek daha sağlıklı bir seçim yapabilirsiniz.

ucakda meyve suyu

5- Tepsilere ve koltuk ceplerine dikkat

Uçakta en kirli yerler araştırıldığında ilk sırada nereler çıktı dersiniz? Tepsiler ve koltuk cepleri! Uzmanlara göre yolcuların buralara bebek bezi ve diğer kirli eşyaları koymaları nedeniyle uçakta bakterilerin en fazla bulunduğu yerler tepsiler ve koltuk arkası cepleri. Buralara dokunmadan önce bir ıslak mendille silmeniz sağlığınız için fazlasıyla yararlı olacaktır. Konuyla ilgili daha fazla bilgi için uçakta asla dokunmamanız gereken bu yerlere göz atabilirsiniz.

ucakda temizlik

6- Saat farkına göre uyuyun

Eğer farklı bir kıtaya doğru uzun süren bir yolculuğa çıkacaksanız, saatinizi önceden gideceğiniz yere göre ayarlayın ve uyku düzeninizi buna göre belirlemeye çalışın. Bu sayede uçağınız indikten sonra yeni yerel saate daha kolay adapte olabilirsiniz.

saat farkı

7- Boyun yastığını sonuna kadar şişirmeyin 

Boyun yastıkları uçakta rahat etmek ve uyumak için en iyi yardımcılardan biridir. Ancak bu yastıkları doğru kullanarak daha fazla rahat edebilirsiniz. Boyun yastığından maksimum verim almak için sonuna kadar şişirmeyin. Böylece çok daha konforlu bir yastık elde edebilir ve yolculuğun keyfini sürebilirsiniz.

boyunluk


muratekinay
Murat Ekinay
454 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN