Uçaklar dünyanın en güvenli ulaşım araçlarından biri. Ancak olası bir kazada hangi koltuklarda hayatta kalma şansınız daha yüksek biliyor musunuz?

İçindekiler

Dünyanın en güvenli ulaşım aracı

Yapılan istatistiklere göre uçaklar dünyanın en güvenli ulaşım araçları arasında ilk sıralarda geliyor. Buna karşın zaman zaman çeşitli arızalar ve kazalar yaşanabiliyor. Böyle bir durumda uçağın hangi bölümleri daha güvenli dersiniz?

ucak

Uçak Bileti

Orta ve arka sıraları tercih edin

Ön sıralar yemek servisinin genellikle buralardan başlaması ve kapıya yakın olması gibi nedenlerle genellikle daha fazla tercih ediliyor. Ancak yapılan araştırmalara göre buralar aynı zamanda uçağın en az güvenli bölümleri arasında.

ucak koltuk

Kanatlar ve arka sıralar daha güvenli

Uçağın kanat bölgesinde ve arka sıralarda bulunan koltuklar ise olası bir kazada daha az hasar gören yani daha güvenli bölgeler. Yapılan araştırmalara göre bu bölgelerde oturan yolcuların yara almadan kurtulma ihtimalleri %56 ile %69 arasında değişiklik gösteriyor. Ön sıralarda oturan yolcular için bu olasılık ise %49. Tabii olayın gerçekleşme şekli ve diğer faktörler de bu konuda etkili olabiliyor. Yani sadece kanatlara yakın ve arka sıralarda bulunan koltukları tercih ederek daha güvenliği bir yolculuğu garantilemek pek mümkün değil.

Uçak kanatı koltuk

Kemerinizi bağlı tutmak önemli

Uçakla seyahatinizi daha güvenli bir hale getirmek için yolculuk süresince kemerlerinizi bağlı tutmalısınız. Özellikle iniş ve kalkışlarda veya türbülans sırasında kemerinizi bağlı tutmanız çok daha önemli. Uçağın sarsılmasına neden olan hava olaylarından türbülansın nedenlerini ve etkisini azaltmak için yapabileceklerinizi öğrenmek isterseniz tıklayın.

uçak kemeri


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN