Uçakta hangi koltuklar daha güvenli?


Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 91

Uçaklar dünyanın en güvenli ulaşım araçlarından biri. Ancak olası bir kazada hangi koltuklarda hayatta kalma şansınız daha yüksek biliyor musunuz?

Dünyanın en güvenli ulaşım aracı

Yapılan istatistiklere göre uçaklar dünyanın en güvenli ulaşım araçları arasında ilk sıralarda geliyor. Buna karşın zaman zaman çeşitli arızalar ve kazalar yaşanabiliyor. Böyle bir durumda uçağın hangi bölümleri daha güvenli dersiniz?

Orta ve arka sıraları tercih edin

Ön sıralar yemek servisinin genellikle buralardan başlaması ve kapıya yakın olması gibi nedenlerle genellikle daha fazla tercih ediliyor. Ancak yapılan araştırmalara göre buralar aynı zamanda uçağın en az güvenli bölümleri arasında.

Orta ve arka sıraları tercih edin

Kanatlar ve arka sıralar daha güvenli

Uçağın kanat bölgesinde ve arka sıralarda bulunan koltuklar ise olası bir kazada daha az hasar gören yani daha güvenli bölgeler. Yapılan araştırmalara göre bu bölgelerde oturan yolcuların yara almadan kurtulma ihtimalleri %56 ile %69 arasında değişiklik gösteriyor. Ön sıralarda oturan yolcular için bu olasılık ise %49. Tabii olayın gerçekleşme şekli ve diğer faktörler de bu konuda etkili olabiliyor. Yani sadece kanatlara yakın ve arka sıralarda bulunan koltukları tercih ederek daha güvenliği bir yolculuğu garantilemek pek mümkün değil.

Kanatlar ve arka sıralar daha güvenli

Kemerinizi bağlı tutmak önemli

Uçakla seyahatinizi daha güvenli bir hale getirmek için yolculuk süresince kemerlerinizi bağlı tutmalısınız. Özellikle iniş ve kalkışlarda veya türbülans sırasında kemerinizi bağlı tutmanız çok daha önemli. Uçağın sarsılmasına neden olan hava olaylarından türbülansın nedenlerini ve etkisini azaltmak için yapabileceklerinizi öğrenmek isterseniz tıklayın.

Kemerinizi bağlı tutmak önemli

Tuğba Hacıbayramoğlu
2221 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.