Uçakta en iyi koltuk nasıl seçilir?


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 58

Dünyanın en hızlı ve konforlu ulaşım araçlarından olan uçaklarla yolculuk süresince daha fazla rahat etmek için en önemli konulardan biri de koltuk seçimi. Pencere kenarı, koridor veya acil çıkış kapısı gibi farklı seçenekler arasından en iyisi nasıl belirlenir biliyor musunuz?

Uzun mesafelerde daha önemli

Havayolu ile seyahat edenler için önemli konuların başında doğru koltuk seçmi geliyor. Eğer kısa mesafeli bir yere seyahat ediyorsanız oturduğunuz koltuk çok önemli olmayabilir. Ancak özellikle farklı kıtalarda bulunan ülkelere yapacağınız okyanus ötesi uçuşlarda koltuğunuzu seçerken daha dikkatli olmalısınız. Konuyla ilgili yapılan araştırmalar uçakla yolculuk yapanların genellikle ön sıralarda ve pencere kenarında bulunan koltukları tercih ettiklerini gösteriyor. Ancak bazı yolcular için tam tersi bir durum da söz konusu olabiliyor. Eğer yakınlarında yurt içinde veya dışında seyahat etmeyi planlıyorsanız, en uygun uçuşlara göz atın! 

Uzun mesafelerde daha önemli

Ucuz Uçak Bileti Bulun

İhtiyaçlarınıza göre seçim yapın

Uçakta koltuk seçimi yaparken öncelikle ihtiyaç ve beklentilerinizi göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin küçük çocuklarınızla birlikte seyahat ediyorsanız yol boyunca tuvaletleri daha sık kullanmanız gerekebilir. Bu nedenle koridor tarafında bulunan koltuklar sizin için daha doğru bir seçim olacaktır. Ancak önceliğiniz fazla rahatsız edilmeden uyumak ve dinlenmekse aynı zamanda başınızı yaslayabileceğiniz bir alan sunan pencere kenarını tercih edebilirsiniz.

İhtiyaçlarınıza göre seçim yapın

Ön sıralar daha değerli

Özellikle son yıllarda yolcular uçağın ön sıralarında bulunan koltuklara daha fazla ilgi gösteriyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri sıra beklemeden, uçağa daha rahat binmek ve inmek. Bazı havayolları daha fazla talep gören bu koltuklar için ekstra ücret talep edebiliyor. Uçağın arka bölümünde yer alan koltuklar ise buralara genellikle yemek servisinin daha geç yapılması ve motor sesi gibi nedenlerle yolcular tarafından daha az tercih edilen yerler.

Orta koltuk sevilmiyor

Orta koltuk sevilmiyor

Pencere kenarı ve koridorda bulunan koltuklar neredeyse eşit seviyede talep görüyor. Buna karşın ortada yer alan koltuklar yolcuların en az tercih ettiği yerler. Bu durumun en önemli nedenleri arasında ise orta sırada bulunan koltukların pencere kenarından manzarayı izleme fırsatı sunmaması veya rahatlıkla uçağın içinde dolaşma ve tuvaletlere erişme gibi olanakları sağlamaması gösteriliyor.

Acil çıkış kapılarında oturmalı mı?

Acil çıkış kapılarında oturmalı mı?

Uçakta koltuk seçimi yapanların aklına takılan sorulardan biri de acil çıkış kapısında oturma konusu. Koltuk arası mesafenin fazla olması nedeniyle daha geniş bir oturma alanı sağlayan bu koltuklar özellikle uzun boylu yolcular tarafından tercih ediliyor. Ancak acil çıkış kapısını seçmeden önce bu koltukların yolcuya gerekli durumlarda uçağın tahliyesi gibi bazı sorumluluklar yüklediğini de unutmamalısınız. Eğer kendinizi böyle bir görev için hazır hissetmiyorsanız uçağın diğer bölümlerinde yer alan koltuklara yönelmeniz daha doğru olacaktır.

Teknolojik seçim yapın

Teknolojik seçim yapın

Koltuğunuzu seçerken yararlanabileceğniz genel ipuçlarının dışında daha garantili sonuçlar almak isterseniz bu iş için özel olarak tasarlanan mobil uygulamalar ve internet sitelerinden yararlanabilirsiniz. Farklı havayolları ve uçak tiplerine göre değerlendirme yapan uygulamalar uçakta yolculuk yapabileceğiniz koltukları standart, iyi ve en iyi gibi derecelere göre değerlendirerek seçim yapmayı kolaylaştırıyor.

Teknolojik seçim yapın

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2169 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.