Uçakta doğanların vatandaşlık hakları

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Havada doğanlar dünya vatandaşı olur, hangi ülkede doğarsanız o ülkenin vatandaşı olursunuz gibi efsane ve kulaktan dolma fikirlere inanmayın. Peki uçakta doğmanın hiç mi avantajı yok?

31. haftadan sonra uçuş izni yok

Öncelikle şunu belirtelim doktorunuzdan ‘uçuşa uygundur’ raporu almadan 28 ve 31. haftalar arası uçamazsınız. 31. haftadan sonra da uçuşa zaten izin verilmiyor. Ayrıca havada sancınız tuttuğunda ya da doğum başladığında doktor ebe vs. olmadığı için sizin ve bebeğinizin durumu tehlikeye girebilir. Bu yüzden genelde doğumu yaklaşan kadınlar, kendi sağlıkları ve bebeklerinin sağlığını düşündüğü için uçağa binmez. Ama erken doğumla karşılaşılırsa ne olur?

Dünya vatandaşı olur mu?

Öncelikle uçakta doğanlar dünya vatandaşı olur gibi efsane bir bilgi var. Aslında bu bilgi ‘Yanlış’. Uçakta doğan çocuk hangi ülkenin sınırları içerisinde doğduysa o ülkenin kuralları geçerli olur. Örneğin Türkiye sınırları içerisinde doğduysa, Türk vatandaşlığı için gereken kurallara sahip olması gerekir. Türkiye gibi Avrupa’daki ülkelerin birçoğu da vatandaşlık için çocuğun anne ya da babasının o ülke vatandaşı olması şartını arıyor. Ya da diğer koşullar geçerli. ABD gibi ülkelerse kendi toprakları içerisinde doğan çocuklara anne ve baba şartı aramadan vatandaşlık hakkı verebiliyor. Bu konuda ABD’nin de yakında yeni düzenlemelere gideceği konuşuluyor.

Doğum yerine neresi yazılır?

Bir diğer merak edilen konu ise uçaktan doğan çocuğun doğum yerine neresi yazılacağı. Birleşmiş Milletler'in mevzuatına göre uçak doğum sırası ya da sonrasında hangi ülkeye indiyse çocuğun nüfusuna doğum yeri olarak o ülke ya da şehir yazılır. Ama bu konuda zorlayıcı bir yaptırım yok.

Bedava uçarlar mı?

 

Merak edilen bir başka konu ise uçaktan doğanların bedava uçup uçmayacağı. Bunun için kesinleşmiş bir kural yok. Ancak bazı havayolları uçakta doğan çocuğa bir jest yaparak belli yaşa kadar bedava uçabileceği konusunda haklar tanıyor. Özetle uçakta doğmak belki size uzun yıllar o da havayolu bu hakkı tanırsa bedava uçma hakkı kazandırır. Tabii ömür boyu bu hikayeyi anlatmanın verdiği ayrıcalığı da unutmayalım

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2037 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar