Uçakta asla dokunmamanız gereken 8 yer

muratekinay

Uçaklar her ne kadar hızlı, rahat ve konforlu olsa da dünyanın en hijyenik yerleri değil. Her gün çok sayıda yolcu taşıyan bu araçların temizliğinin profesyonel ekipler tarafından sürekli yapılması bu konuda riskleri azaltsa da, kesin bir çözüm sağlamıyor. Enuygun seyahat analistlerine göre özellikle bebekle veya küçük çocuklarla seyahat eden yolcuların daha fazla dikkat etmesi gereken bu yerler hangileri dersiniz? 

İçindekiler

Yemek masaları

Uçağınıza bindiniz, koltuğunuza oturup kemerinizi bağladınız. Uçak havalanıp biraz sonra yemek servisi başladığında ilk yapacağınız şey ne olurdu? Elbette hemen önünüzde yer alan masanızı açarak yemek için hazırlamak. Ancak bir dahaki sefere bunu yapmadan önce bir kez daha düşünün. Çünkü her ne kadar kulağa ilginç gelse de uçaklarda el sürmemeniz gereken yerlerin başında yemek masaları geliyor. Aynı zamanda yolcular tarafından uçakta en fazla dokunulan yerlerden biri olarak bilinen yemek masasını sizden önce çok sayıda yolcunun kullanması, buranın uçağın en kirli alanları arasında ilk sıralarda gelmesinin başlıca nedeni. Özellikle bebek veya küçük çocuğu ile yolculuk yapan anne babalar bu konuda daha dikkatli olmalılar. Peki, ne yapmalı? Yemeğe başlamadan ve çocuğunuza yemek yedirmeden önce masayı hijyenik mendille silebilirsiniz. Bu konuda daha iyi bir çözümse uçağa binmeden önce antibakteriyel susuz sabunlar veya mendillerden birini yanınıza alarak yemek öncesinde temizlik için kullanmanız.

yemek masası

Uçak Bileti

Tuvaletler

Şaşırtıcı gelebilir ancak birçok kişi tarafından uçağın en kirli yeri olduğu tahmin edilen tuvaletler bile çoğu zaman bu konuda yemek masalarından daha az tehlikeli. Tabii buraların listenin ikinci sırasında yer alması sağlığınız için tehdit oluşturmadığı anlamına gelmiyor. En iyisi kısa mesafeli uçuşlar sırasında uçakta tuvaletleri hiç kullanmamaya çalışmak. Ancak eğer uçuşunuz uzun mesafeli ise ve tuvaletleri kullanmanız gerekiyorsa, yine yola çıkmadan önce yanınıza alacağınız hijyenik mendil veya el sabunu ile dokunacağınız yerleri kullanmadan önce silebilirsiniz.

Tuvalet

Lambalar ve havalandırma

Eğer gece uçuyorsak ve yolculuk sırasında bir şeyler okumak istersek hepimizin yaptığı ilk şey başımızın üzerinde yer alan lambalara uzanmaktır. Benzer şekilde uçakta havalandırma yetersiz kaldığında veya kabin ekibinden bir şeyler isteyeceğimiz zaman elimiz yine ister istemez buralara uzanır. Ancak uçakta yolcular tarafından çok dokunulan diğer yerlerde olduğu gibi buralarda da çok sayıda görünmeyen tehlike bizi bekliyor olabilir. Bu konuda yapılabilecek en iyi şeyse yine eğer kısa mesafeli bir uçuşsa buralara hiç dokunmamaya özen göstermek. Ancak herhangi bir nedenle lamba ve çağrı butonlarına dokunmanız gerekirse, yemek yemeden veya bir şeyler içmeden önce ellerinizi iyice temizlediğinizden emin olun.

Havalandırma

Koltuk arkası cepleri

Uçaklarda en sık kullanılan alanlardan biri de koltukların arkasında bulunan cepler. Genellikle güvenlik kartları ve dergilerin bulunduğu bu ceplere elinizi uzatmadan önce bir kez daha düşünmenizde fazlasıyla yarar var. Elbette içlerine yerleştirilen dergilere de öyle... Çünkü buralar birçok kişinin uçağa bindikten sonra ilk dokunduğu yerlerden biri. Bu durum elbette uçakta dergi okuyamayacağınız anlamına gelmiyor. Buralara dokunduktan sonra yine bir hijyenik mendil yardımıyla ellerinizi silebilirsiniz. Uçakta koltuk arkası ceplerini kullanma konusunda bu denli dikkat gerekmesinin bir nedeni de sizden önce uçakla yolculuk yapan diğer yolcuların kullanılmış bebek bezlerini veya yere düşen eşyalarını buralara yerleştirmiş olma ihtimali.

Uçak koltuğu

Pencere gölgelikleri

Uçakta pencere kenarında oturarak aşağıda uzayıp giden manzarayı izlemek yolculuk sırasında en büyük keyiflerinizden biri olabilir. Ancak bunu yaparken sağlığınızı riske atmadığınızdan emin olmalısınız. Uçak yolcuları tarafından en çok dokunulan alanlardan biri olan pencerelerin hijyenik açıdan güvenli olduklarını söylemek son derece güç. Bu konuda yapabileceğiniz en iyi şey ise yine eğer çok gerekli değilse yolculuk boyunca buralara hiç dokunmamak.

Uçak penceresi

Emniyet kemeri

Uçakla yolculuk yaparken güvenliğimiz için mutlaka dokunmak zorunda olduğumuz yerlerin başında emniyet kemeri geliyor. Uçak kalkışa geçmeden önce kemerimizin bağlı olduğundan emin olmalıyız. Ancak bunu yaparken hijyen konusunda taviz vermenize gerek yok. Kemerinizi bağladıktan hemen sonra el bagajınıza alacağınız küçük el temizleme jelleri ile hemen orada ellerinizi temizleyebilir, yolculuk sonunda kemerinizi çıkardıktan sonra bu işlemi tekrarlayarak uçaktan ayrılabilirsiniz.

Emniyet kemeri

Uçağın zemini

Söylememize gerek var mı bilmiyoruz ama uçağın zemini de yolculuk sırasında dokunabileceğiniz en temiz alanlardan biri değil. Her gün çok sayıda yolcunun ayak bastığı zemin aynı zamanda çok sayıda bakterinin yaşam alanı. Eğer yere düşen eşyanızı almak gibi herhangi bir nedenle zemine dokunmanız gerekiyorsa bunu yaparken bir mendil kullanmaya ve mümkün olduğunca zemine direkt olarak temas etmemeye çalışın. Sonrasında ise elbette yere düşen eşyalarınızı ve ellerinizi hijyenik jel veya mendille iyice temizlemelisiniz.

Uçak zemini

Koltuk arkası ekranları

Özellikle uzun mesafeli yurt dışı uçuşlarda koltuğumuza oturduktan sonra elimizin ilk uzandığı yerlerden biri de önümüzde bulunan ekranlar. Yol boyunca buralarda film izlemek veya müzik dinlemek her ne kadar cazip olsa da sağlık açısından düşünüldüğünde dikkatli olmakta fayda var. Eğer bu ekranlara dokunmanız gerekiyorsa, öncesinde ekranı yanınızda bulunan hijyenik mendil yardımıyla silebilir ve kullandıktan sonra ellerinizi yine bunlarla silerek temizleyebilirsiniz.

Koltuk arkası televizyon


muratekinay
Murat Ekinay
452 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN