Karayollarının aksine uçak rotaları genelde düz değil, eğri çizgiler halinde olur. Pek çoğumuz özellikle havayolu dergilerindeki haritalardan bu rotalara bakmışızdır. Rotalar genelde düz bir enlem üzerinde değil de, eğri olur. Bunun sebebi nedir?

Dünyanın şekli

Uçakların eğri rotalar çizmesinin asıl sebebi dünyanın küresel şeklinden kaynaklanmaktadır. Dünyanın ortası basık ve kutuplar yukarıda olduğu için özellikle uzun uçuşlarda rota eğri oluyor. Aynı şehre düz çizilen rota ile eğri çizilen rota arasında ciddi kilometre farkları oluşuyor. Bu durumda yakıt tüketiminden uçuş uzunluğuna kadar pek çok sakıncalar doğurur.

Havadaki uçağın rotasını izleyebilirsin

Son yıllarda uçak havadayken rotasını hatta uçağın yönünü bile izleyebileceğiniz uygulamalar çıktı. Flightaware isimli uygulama ile uçuş nosunu girerek havadaki uçağın izlediği yönü, nerede olduğunu hatta gökyüzündeki şekillerini bile görebilirsiniz. Özellikle yakınlarınız uçak yolculuğu yapıyorsa bu uygulamadan takip etmek çok keyifli oluyor.

Merve Kılıç
106 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.