Uçak yolculuğuyla ilgili az bilinen haklar

mervekilic

Alerjik ya da hastalık gibi bir takım elde olmayan sebepler yüzünden uçmaktan çekinenler olabilir. Oysa ki havayolları bu tür özel durumlar için destek olabiliyor. Örneğin fındık fıstık ya da benzeri yiyeceklere alerjiniz olabilir veya çocuğunuzun. Bu durumda 'Ya uçakta alerjim artarsa” diye düşünüp uçmaktan vazgeçmeyin. Öncesinde belirtmeniz durumunda havayolu firmaları bu tip durumlara olumlu yaklaşıyor ve alerjiniz olan yiyeceklerin uçakta dağıtımına izin vermiyor. Hatta pilot bile anons yaparak diğer yolculardan bu duruma duyarlı olmalarını isteyebiliyor.

İçindekiler

Alerjiniz olan yiyecekler uçakta dağıtılmıyor

Uçak yolculuğu haklarınızı bildiğinizde çok daha konforlu bir yolculuk türü. Ancak pek çoğumuzun bu gibi durumlardan haberi yok. Enuygun'a da zaman zaman konuyla ilgili sorular geliyor. Alerjik rahatsızlıkları olanlar uçuş yapmaktan korkuyor. Ancak önceden bildirmeniz ya da önlem almanız durumunda sorunsuz uçabilirsiniz. Örneğin sizin ya da çocuğunuzun fındık fıstık çikolata gibi vs. yiyeceklere karşı alerjisi varsa uçuştan birkaç gün önce havayolu firmasına bildirebilirsiniz. Havayolu firması uçuş ekibini önceden bilgilendirerek bu tür yiyeceklerin dağımını yapmıyor. Hatta pilot da diğer yolculardan bu duruma anlayış gösterilmesi ve yanlarında varsa bu tür yiyecekler yememelerini isteyebiliyor. Örneğin bir arkadaşım THY'dan uçuştan 2 gün önce bir çocuğunun fıstık alerjisine karşı tedbirli olmaları yönünde talepte bulunduğunu ve havayolu firmasının da konuya duyarlı yaklaştığını anlattı.

alerji

Uçak Bileti

Evcil hayvan alerjisi olanlar

Bunun gibi yine kedi köpek vs. alerjiniz de var önceden belirtmeniz durumunda bu tür evcil hayvanlarla aynı uçakta uçmuyorsunuz. Burada prosedür şöyle işliyor. Siz check in sırasında evcil hayvan alerjnizi belirtiyorsunuz buna göre eğer uçakta evcil hayvan varsa ya sizi ya da hayvanlı yolcuyu başka bir uçağa alıyor. THY kurallarına göre doktor raporuyla hayvan alerjisi olduğunu belirtmeniz durumunda öncelik hakkı rezervasyonu ilk yapan tarafa ait oluyor.

hayvanalerji

Rötarlarla ilgili haklar

Son yılların en büyük sıkıntısı da artan hava trafiği nedeniyle uçak yolculuğunda yaşanan rötarlar. Olağanüstü durumlar dışında yaşanan rötarlar için de yolcu hakları bulunuyor. Bunun için yolcuya önceden haber verilmesi gerekiyor. Yolcuya haber verilmemesi halinde 50 Euro'dan 600 Euro'ya kadar varan tazminat alabilmek hakkınız da bulunuyor. Konuyla ilgili ayrıntıları uçağa alınmazsanız 600 Euro'ya kadar tazminat alabilirsiniz başlıklı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

rötar


mervekilic
Merve Kılıç
34 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN