Uçak yolculuğunu keyfe dönüştürecek 6 taktik

muratekinay
İçindekiler

Uçakla seyahat etmek birçok kişi için başlı başına bir eğlence ve keyif kaynağı… Üstelik havalimanında ve yolculuk sırasında zorlanmadan uygulayabileceğiniz birkaç ipucuyla uçan devlerle yapacağınız yolculuğu unutulmaz bir macera haline getirebilirsiniz.

1- Yapabiliyorsanız bir üst sınıfa terfi edin

Ekonomi sınıfında da gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz. Ancak business veya birinci sınıfa geçme şansınız varsa, mutlaka değerlendirin. Peki, bu iş nasıl olacak diyenler havalimanında satış ofisine giderek biraz fazla ödeyebilir veya daha iyisi bu taktikleri deneyebilirler!

2- Güvenlikten saniyeler içinde geçin

Özellikle uçağın kalkmasına az bir zaman kaldıysa güvenlik sırasını hızlıca atlatmaya bakın. Bunu yapmak için çocuklu ailelerin az olduğu bir sıraya girebilir veya üst sınıf yolculara ayrılan kapılardan girmeyi deneyebilirsiniz.

3- Havalimanında rahatlayın

Havalimanları genellikle sadece uçağa binmek için kullanılan yerler olarak bilinse de aslında yolcular için pek çok eğlenceli ve keyifli aktivite sunar. Örneğin bazı havalimanlarında ücretsiz olarak veya az bir para ödeyerek kullanabileceğiniz duşlar var. Hatta işi bir adım öteye taşıyarak uçağınızı beklerken botanik bahçesinde gezebileceğiniz veya sörf yapabileceğiniz yerlere göz atın!

4- Biraz kraker ve kuruyemiş alın

Uçağın penceresinden bulutları seyrederken bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz. Bunun için havalimanında veya uçakta satılan pahalı kuruyemişlerden almak yerine yanınızda biraz fındık, fıstık, kraker gibi şeyler getirebilirsiniz. Yerden metrelerce yüksekteyken bunlar tam bir hayat kurtarıcı olacak!

5- El bagajı yasaklılarını öğrenin

Havalimanında güvenlik sırasında takılmadan geçmek için yapılabilecek en iyi şeylerden biri de uçağa alacağınız el bagajınızı doğru hazırlamak. Özellikle uçağın kalkışına dakikalarla ölçülen bir zaman kaldığında güvenlikte fazla beklemeden geçmek çok daha değerli olabilir.

6- En iyi koltukta uçun 

Uçak tipine göre değişse de genellikle ön sıralarda ve acil çıkış kapılarında bulunan koltuklar diğerlerine göre daha rahattır. Hatta bu yüzden bazı havayolu şirketleri uçağın bu bölümlerinde bulunan koltukları seçen yolculardan fazla ücret alabiliyor. Eğer uzun sürecek bir uçuşsa ve yolda rahat etmek isterseniz biraz fazla ödeyerek aralığı daha geniş sıraları seçebilir, havadayken bulutları izlemek içinse cam kenarında oturabilirsiniz. Keyifli bir uçuşun olmazsa olmazı doğru koltuk seçimiyle ilgili ipuçları yazımızda. Peki, uçağın hangi koltukları daha güvenli? Rahatlık kadar güvenliğe de önem verenler, bu önerilere mutlaka göz atın!

muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Uzman Yazarlar