Uçak yolcularına yeni haklar

mervekilic
İçindekiler

Avrupa Komisyonu uçak yolcularının haklarını düzenleyecek yeni bir paket açıkladı. Bu pakette 12 saatten fazla rötar olması durumunda yolcuların rakip havayolu şirketlerinin uçaklarıyla uçurulması da var.

BBC’nin haberine göre 2015 yılı başından itibaren yürürlüğe girecek olan yeni düzenlemeyle uçak pistinde 5 saatten fazla beklemek zorunda kalan yolcular uçaktan indirilebilecek.

3 gün konaklama bedeli

Rötarın bir saatten fazla olması halinde yolculara havalandırma, tuvalet kullanma ve su sağlama hakkı tanınacak. Rötar halinde yolculara en fazla üç gün konaklama bedeli ödenecek. Hamile, çocuklu kadın ya da engelliler için 3 gün süre kısıtlaması olmayacak.

 

Yanlış yazılan bilet değişikliğine ücret yok

Ayrıca yolcunun adının bilete yanlış yazılması halinde yolcudan bilet değişikliği için ücret talep edilemeyecek. Yine uçağı 12 saatten fazla rötar yapan bir yolcu rakip havayolu şirketlerinin uçaklarıyla uçurulabilecek.

Yolcu hakları genişliyor

İzlanda'da 2010'da yanardağdan yükselen kül bulutları nedeniyle Avrupa'da günlerce uçak seferleri yapılamamıştı. Bu dönemde havayollarının sorumlulukları konusunda karmaşa yaşanmıştı. Yeni düzenleme yolcuların haklarını genişletiyor.

mervekilic
Merve Kılıç
35 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Uzman Yazarlar