Uçak ve havalimanında kurallara uymayanların cezası arttırıldı


Merve Kılıç
| 1 Dakikalık Okuma| 120 |Güncellenme : 11 Aralık 2019

Uçak ve havalimanında kurallara uymayanların cezası arttırıldı. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) para cezalarında artışa gittiğini duyurdu. Buna göre uçakta kurallara uymayanlara 1.717 TL para cezası uygulanacak.

Uçağa lazer tutana 11.447 TL ceza

Uçak ve havalimanlarında sorun çıkartan yolcular için verilen cezalarda değişikliğe gidildi. SHGM'nin belirlediği yeni cezalara göre uçakta kurallara uymayan yolcuya 1.717 TL, X-Ray girişlerinde sorun çıkaran kişilere de 2.289 TL para cezası uygulanacak. İzinsiz lazer ve havai fişek gösterisi yapan şahıslara 1.717 TL, işletmelere ise 6.868 TL ceza uygulanacak. Uçak haberleşmesine müdahale edilmesi ve benzer ihlallerde bulunulması ya da hava araçlarına lazer tutanlara da 11.447 TL ceza kesilecek.

Uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gerekenler

Uçak yolculuğunuzun sıkıntılı ve daha konforlu geçmesi için herkesin uyması gereken kurallar oluyor. Ancak tatsızlık çıkartan bir yolcu yüzünden diğer yüzlerce yolcu saatlerce beklemek zorunda da kalabiliyor. Bazen pilot sorunlu yolcuyu indirmeden havalanmayabiliyor. Uçak yolculuğunda dikkat edilmesi gereken nezaket ve görgü kuralları için ilgili yazımızı tıklayabilirsiniz.

Merve Kılıç
106 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.