Uçak korkusunu azaltmak için 6 öneri


Tuğba Hacıbayramoğlu
10 Aralık 2019 | 39

Uçakların en güvenli araçlardan biri olduğu biliniyor. Profesyonel ekipler tarafından yönetilmesine ve sürekli olarak kontrollerinin yapılmasına karşın uçaklardan korkan önemli bir kitle var. Bu korkuyu azaltmak için neler yapılabilir?

1- Kabin ekibine bilgi verin

Uçaktan korkuyorsanız, yapabileceğiniz ilk şeylerden biri uçağa bindikten sonra konuyla ilgili kabin memurlarına bilgi vermek. Bu sayede uçuş sırasında korkunuzu azaltmak için onlardan destek alabilirsiniz. Daha önce benzer durumlarla pek çok kez karşılaşan kabin ekibi korkunuzu aşmanız için yardımcı olabilir.

2- Bol su için

Uçuş sırasında yaşanabilecek stresi azaltmanın yollarından biri de bolca su içmek. Ayrıca çay, kahve ve alkollü içecekleri bir süre azaltarak daha rahat olabilirsiniz.

2- Bol su için

3- Rahat giysiler giyin

Uçak yolculuğunda daha rahat olmak için üzerinize çok sıkmayan kıyafetler giyebilirsiniz. Özellikle uzun süreli bir uçuş olacaksa, seçtiğiniz giysiler daha önemli olabilir. Uçakla konforlu bir seyahat için diğer etkili öneriler de yazımızda!

3- Rahat giysiler giyin

4- Dikkatinizi bir şeylerle dağıtın

Güzel bir film izleyebilir, kitap okuyabilir veya pencere kenarında oturuyorsanız manzarayı seyredebilirsiniz. Bu sayede uçuş sırasında yaşanabilecek sorunlara odaklanmak yerine dikkatinizi farklı şeylere verebilirsiniz.

4- Dikkatinizi bir şeylerle dağıtın

5- Rahatlatan müzikler dinleyin

Yol boyunca sevdiğiniz eğlenceli müzikleri dinlemek de bu konuda etkili yöntemlerden biri. Hatta British Airways gibi bazı havayolu firmaları uçak korkusu olanlar için özel çalma listesi oluşturabiliyor.

6- Biraz spor yapın

6- Biraz spor yapın

Düzenli egzersiz diğer pek çok konuda olduğu gibi uçuş korkusunu yenmek isteyenlere yardımcı olabilir. Spor ve sonrasında yapacağınız esneme hareketleri ile uçuşla ilgili korkularınızı azaltabilir ve daha rahat uykuya dalabilirsiniz.

6- Biraz spor yapın

Tuğba Hacıbayramoğlu
2220 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.