Uçak yolculuklarında iniş sırasında uyumanın kalıcı kulak hasarlarına yol açabileceğini biliyor muydun? Benim gibi kulakları hassas birçok kişi uçak kalkış ve inişi sırasında sıkıntı yaşıyordur. Ben bu sorunu sürekli sakız çiğneyerek gidermeye çalışıyorum. Uçak yolculuklarına çıkmadan önce mutlaka sakız alırım. Kulaklarda sorun yaşamamak için buna benzer yöntemler var. Ancak iniş sırasında uyuya kalmak oldukça riskli neden mi?

İçindekiler

İniş sırasında uyumak çok riskli

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanları, uçakta ani irtifa kaybı sırasında uyuyan kişilerde kalıcı kulak hasarı oluşabileceğini açıkladı. Kulağın iç basıncı ile dış basıncı ani yükseklik değişimlerinde patlayacakmış gibi bir his uyandırır. Bunu yüksek bir yere mesela dağa çıkarken de yaşayabilirsin. Bu yüzden uçak yolculuklarında iniş sırasında mutlaka uyanık olmaya özen gösterin. Zaten iniş öncesi kemerlerin takılması ve koltukların dik duruma getirilmesi için anonslar yapılıyor. Bu uyarıları duyar duymaz ne yapmalı?

Sakız çiğne ya da esne

Uçak Bileti

Kulakların ağrımaması için sakız çiğnemek en bilinen yöntem. Sakızın yoksa da esnemek ya da sakız çiğner gibi yapmak yararlı oluyor. Bazı hava yolları bu yüzden iniş ya da kalkışlarda sakız ve şeker benzeri şeyler dağıtabiliyor. Bebekle yolculuk yapıyorsan biberonda süt, su benzeri şeyler verirsen, bu süreci kolay atlatmış olursun. Uzmanlara göre uçağın inişi sırasında uykuda olursan östaki borusu tıkanabiliyor ve kulakta bu yüzden basınca bağlı travma oluşabiliyor.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1293 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN