Ulaştırma Bakanlığı bayram ve özel tatil günlerinde çok yüksekten satılan uçak bileti fiyatlarına tavan fiyat sınırlaması getireceklerini açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, bayram ve resmi tatil günlerinde çok yükseklere fırlayan uçak bileti fiyatları için Sivil Havacılık Kurumu’nun düzenleme çalışmalarına başladığını söyledi.Yeni düzenleme önceden bilet satın alanların avantajını ortadan kaldırmayacak. Sadece son dakikada iyice yükselen bilet fiyatlarına standart getirilmesi sağlanacak.

Bakanlık talimat verdi

Örneğin promosyonla ya da çok erkenden Bodrum’a 60 TL’ye uçak bileti satın alırken, aynı uçakta son dakika bilet alan bir kişi 200 ya da 300 TL vermek zorunda kalıyor. Özel günlerde bu fiyat aynı hat için 400 TL’leri bulabiliyor. Bunun için üst fiyata bir tavan sınırlaması getirilecek. Erkenden bilet satın alanlar yine ucuza uçak bileti satın alabilecekler. İşini son dakikada bırakanlar ise yine pahalı ancak nispeten belli bir fiyatın üzerine çıkmadan bilet alabilecekler.

Havacılık uzmanları olumlu bulmuyor

Sivil Havacılık Kurumu’nun bu uygulaması Kurban Bayramı’na kadar başlatıp başlatmayacağı konusunda bir açıklama yapılmadı. Ancak havacılık uzmanlarına göre bu uygulama serbest piyasa ekonomisine uygun değil. Ayrıca uluslararası uçak firmalarına nasıl müdahale edilebileceği belli değil.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2311 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.