Uçak biletinde tavan fiyatı 299 TL oldu

tugbahacibayramoglu
İçindekiler

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, uçak biletine tavan fiyat sınırlaması getirdi. Buna göre yurtiçi uçuşlarda ekonomik sınıf biletleri en fazla 299 TL’ye satılacak. Birkaç aydır Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ile çalışma yürüten bakanlık sonunda kararını verdi. Buna göre zorunlu değil ancak gönüllü bir fiyat uygulaması geçerli olacak ve ekonomik sınıfta tavan bilet fiyatı 299 TL’den satılabilecek. Zaten istatistiklere göre biletlerin yüzde 80’i 300 TL’nin altında satılıyor.

Ortalama 150 TL’ye bilet satın alınıyor

Bakanlığın rakamlarına göre toplam uçuşların yüzde 28’i 100-150 TL arasında uçak bileti satın aldı. Yolcuların %15’i 150-200 TL arasında bilet satın aldı. %11’i 200-250 TL arasında bilet satın alarak uçtu. 300 TL ve üzerinde bilet satın alanların oranı ise %1,05. Bu rakamlara göre ortalama 150 TL civarında bilet satın alınıyor. Bu yüzden de bazı acil durumlar nedeniyle bilet satın alanlar ise 500 TL’leri bulan rakamlara bilet satın almak zorunda kalıyordu. İşte buna bir son verildi ve iç hat uçuşlarında tavan fiyat sınırlamasına gidildi. Buna göre iç hatlarda son dakika bile bilet satın alsanız tek yön her şey dahil ödeyeceğiniz rakam 299 TL’yi geçmeyecek.

Zorunlu değil gönüllü uygulama

Bu durum erken bilet alma avantajını ortadan kaldırmıyor. Yine erken bilet satın alanlar ucuza uçabilecek. Zorunlu olmasa da Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği'ne bağlı firmalar bu fiyatta anlaştı. 

tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
2044 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Uzman Yazarlar