Uçak bileti satın alırken dikkat etmeniz gereken kurallar

mervekilic
İçindekiler

Uçak bileti satın alırken dikkat etmemiz gereken konuların başında iptal ve iade şartları geliyor. Özellikle yolculuğunuz garanti değilse yani uçuş gününe kadar seyahatinizin iptal olma olasılığı varsa bu kurallara daha fazla dikkat etmelisiniz. Özellikle promosyon biletler pek çok havayolunda iptal veya iade edilemiyor ya da ceza ve kesintilerden dolayı iptal etmenizin bir anlamı kalmıyor. Eğer yolculuğunuz kesin değilse promosyon bileti satın almaktan kaçının. İşte, farklı havayollarının iptal ve iade koşulları...

THY

Türk Hava Yolları’nda promosyon biletleri hariç iptal ve iade işlemlerinde biletinizin sınıfına göre iade yapılıyor. Örneğin iç hatlarda uçuşlarında 1-12 saat kala iptal ve iade işlemlerinde %40'a kadar ceza, 12 saatten daha önce iptal ettiyseniz de %20'ye kadar ceza öderseniz. İptal işleminizi biletinizi internet üzerinden satın aldıysanız internet üzerinden ya da THY’nin müşteri hizmetlerini arayarak yapabilirsiniz. Biletiniz Businnes ya da B sınıfı Ekonomi biletiyse ve uçuşunuza 12 saatten daha fazla bir süre kaldıysa, iptal ya da iade işlemlerinde %10 ceza ödenir. Dış hat uçuşlarında da promosyon ya da bilet durumuna göre farklı iadeler yapılıyor. Eğer promosyon biletiyse sadece vergileri geri ödenir. Bir hatırlatma biletinizin sınıfına ve saattine göre yapılacak kesintileri havayolu yetkilisi yapacağı işlemler sonrasında belirler. 

Anadolujet

THY’nin farklı bir markası olan Anadolujet uçak biletlerinde iptal ve değişikliklerde THY’dan farklı uygulamalar var. Anadolujet’te uçuşa 12 saatten az bir süre kaldıysa iptal ya da iadeyi kabul etmiyor. Eğer uçuşunuza 12 saatten fazla bir zaman varsa da 60 TL ceza uyguluyor. Ama siz bileti zaten 66 TL’ye satın aldıysanız iptal ya da iade ile uğraşmak yerine, direkt yanmasına göz yumuyorsunuz.

Pegasus

Pegasus Havayolları uçuşunuza 2 saatten daha az bir zaman kaldıysa iptal ya da ücret iadesi yapmıyor. Yeni bilet satın alacaksanız da ceza bedelleri var. Dış hatlarda da uçuşunuza 2 saatten az bir süre kaldıysa ücret iadesi yapılmıyor. Daha fazla bir zaman varsa da 25 Euro’dan başlayan tutarlarda işlem bedelleri alınıyor.

Atlasglobal:

Atlasglobal Havayolları iç hatlarda 1 saate kadar iptal ve değişikliklere izin veriyor. Biletinizin sınıfına göre %20’den başlayan oranlarla kesinti yapıyor.

Onur Air

Onur Air de uçuşa yarım saat kalana kadar değişiklik yapılabiliyor. Ancak bunun için bilet tutarının %50’si oranında kesinti uygulanıyor. Dış hatlarda uçuşa 72 saat kala %40 kesinti yapılıyor.

Sunexpress

Sunexpress Havayolları da iç hatlarda uçuşa 2 saat ya da daha az süre kaldıysa değişiklik ya da iade yapmıyor. 12 saatten önce bildirmeniz durumunda da 60 TL ceza kesiliyor. Dış hat uçuşlarında ise süresine göre ceza oranları değişiyor. Örneğin bilet değişikliği için 1 hafta öncesinden bildirmeniz durumunda 50 Euro ceza kesilebiliyor.

Not: İptal ve değişikliklerde havayolu firmaları, uçuş saatiniz ve biletinizin durumuna göre farklı oranlarda da kesinti yapabilir. 

mervekilic
Merve Kılıç
35 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Uzman Yazarlar