Sezon başında, hem ekonomik gelişmeler hem yüksek yakıt fiyatları sebebiyle, yaz sezonu süresince uçak biletlerinde yüksek sezona geçileceği ve bilet fiyatlarında en az %15'lik bir artış yaşanması bekleniyordu. Firmalar, bu artışı daha yumuşak bir biçimde sunabilmek ve çetin rekabetin de etkisiyle yürütülen dönemsel kampanyalar geliştirebilmek için yaz sezonunda da çeşitli indirimli biletler sundular.Firmalar, bu artışı daha yumuşak bir biçimde sunabilmek ve çetin rekabetin de etkisiyle yürütülen dönemsel kampanyalar geliştirebilmek için yaz sezonunda da çeşitli indirimli biletler sundular.

Bilet fiyatları yaz sezonu, ramazan bayramı derken bir süredir elimizi yaktı.Ancak artık sakin sezona giriş yapıyoruz. Bilet fiyatlarında Euronun dahi yakalayıp alt edemeyeceği bir düşüş bekleniyor. Bilet fiyatlarını minimize etmek için havayolu şirketleri özellikle kıtalararası uçuşlarda yan gelir edinme çalışmaları (bagaj, kabin içi hizmetler, internet gibi) uygulayacak. Ek servis ücretlendirmeleri sayesinde her biletten yaklaşık 40 sent civarında yan gelir mümkün. Bu da bilet fiyatlarına yüksek yakıt giderlerinin yansımasını azaltıyor ve rekabette firmaların önünü açıyor. Böylece Eylül ve devam eden kış sezonu içinde beklenen düşüşü yakalayarak en az %10'luk bir fiyat farkı görebileceğimizi tahmin edebiliyoruz.

Hepimiz kış vesilesiyle daha planlı bir hayata geçeceğimizden aniden gelişen yolculuklar da rafa kalkıyor. Yine çok daha karlı çıkmak için özel günlerde (önümüzdeki bayram ve yılbaşı planları için) yolculuk planlarınız var ise erken bilet alımı da sizi kara geçirecektir.

Tuğba Hacıbayramoğlu
2059 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.