Uçağa zamanında yetişmek için 7 taktik

muratekinay
Murat Ekinay
22 Mart 2018
I
2 dk
I
70
I
Güncellenme: 11 Aralık 2019

Hangi amaçla olursa olsun bir yere seyahat ederken isteyeceğimiz son şey uçağı kaçırmaktır. Zamanında havalimanında olmak ve yeni uçak bileti için boş yere fazladan para ödememek için bu taktikleri uygulayabilirsiniz.

İçindekiler

1- Kalkış saati için alarm kurun

Uçakla seyahat edeceğiniz gün sadece uyanmak için değil, uçağın hareket zamanından birkaç saat öncesine de alarm kurun. Böylece geç kalmadan evden çıkabilir ve tam zamanında havalimanında olabilirsiniz.

2- Havalimanına metroyla gidin

Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde trafik son derece yoğun olabiliyor. Trafiğe takılmamak ve hızlıca havalimanına ulaşmak için eğer varsa metroyu tercih edebilirsiniz. Üstelik birçok Avrupa şehrinde direkt havalimanına veya yakınlarına kadar metroyla gelmek mümkün.

3- Gerekli belgelere dikkat

Uçak bileti,kimlik kartı ve eğer yurt dışına çıkıyorsanız pasaport gibi belgelerinizi evden çıkmadan yanınıza alın. Havalimanına geldiğinizde eksik belge yüzünden uçağı kaçırmamak için yolculuktan bir gün önce bu belgeleri hazırlayarak güvenli bir yerde tutabilirsiniz.

4- Pasaport ve vize tarihlerini kontrol edin

Yurt dışına seyahat ederken herhangi bir sorun yaşamamak adına pasaportunuzun ve vizenizin geçerlilik tarihinin geçmemiş olduğuna dikkat edin. Eğer vizenizin geçerlilik süresi seyahat tarihlerinizi kapsamıyorsa, elinizde biletiniz olsa bile uçamayabilirsiniz.

5- Yurt dışı çıkış pulunu önceden alın

Başka bir ülkeye giderken genellikle unutulan şeylerden biri de yurt dışı çıkış pulu. Eğer Kıbrıs gibi yerlere sadece kimliğinizle seyahat ediyorsanız, pul almanıza gerek kalmayabilir. Bunu da yine havalimanına geldiğinizde öğrenebilirsiniz.

6- Uçağın kapısına yakın olun 

Havalimanında uçağınızın hareket saatini beklerken biniş kartının üzerinde yazan numarasına dikkat edin ve kapıya yakın bir yerde olmaya çalışın. Böylelikle kapı açıldığında gecikmeden sıraya girebilirsiniz. Bu arada, uçağa biniş kapısının değişmesi çok sık yaşanan bir durum. Havalimanında beklerken ara ara panodan uçuşunuzun kapı numarasını takip etmeyi unutmayın. Seyahat sırasında zaman kazanmak için bu önerilere de göz atın!

7- Güvenlik ve pasaport sırasını hızlı geçin

Havalimanında en fazla zaman kaybına neden olan şeylerden biri de güvenlik ve pasaport kontrolü için girilen sıralar. Bu sıraları tamamen atlamak mümkün değil ama daha hızlı bir şekilde geçebilirsiniz. Uçağınızın hareket saatine çok az kaldıysa, güvenlik görevlilerinden ve sırada bekleyen yolculardan öncelik isteyebilirsiniz.


muratekinay
Murat Ekinay
500 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunu. Üniversite eğitimine devam ederken ulusal gazete ve dergilerde yazılar yazdı. Türkiye'nin önde gelen markaları için içerik stratejisi geliştirerek dijital iletişim çalışmalarını yönetti.
Popüler Yazılar
Dünyanın EN kalabalık ülkeleri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9956194
Dünyanın EN zengin 15 ülkesi
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9949019
Türkiye’de gezilecek EN meşhur 75 yer
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9945100
Türkiye’nin huzur dolu 18 sakin şehri
Nihan Bayram
Nihan Bayram
A7ADBFD8-24A5-46F8-AB3F-8A3D7CFE3E9943113
Popüler Seyahat Yazıları
Uzman Yazarlar