Uçağa alınmazsanız 600 Euro’ya kadar tazminat alabilirsiniz.

mervekilic
İçindekiler

Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Fazla bilet satışı nedeniyle uçağa kabul edilmeme, bir alt ya da üst sınıfa yerleştirme ya da uçuş iptalleri gibi durumlar yolcuya yeterince önce bildirilmemişse havayolu şirketleri yolcuya 50 Euro’dan 600 Euro’ya kadar varan tutarlarda tazminat ödemekle yükümlü. Bunların hepsi SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından düzenlenmiş bulunuyor. Üstelik havayolu şirketi tarafından yolcunun mağduriyeti giderilmemişse SHGM’de kurulan Yolcu Hakları Birimi’ne de başvurulabiliyor”, dedi.

Tazminat tutarlarının yolcuya teklif edilen telafilere ve bildirim sürelerine bağlı olarak değiştiğine de dikkat çeken Sungurlu, “ Tazminatlar iç hatlarda 50 ile 100 Euro arasında, dış hatlarda ise mesafeye göre 125 ile 600 EUR arasında hesaplanıyor. Hava şartları ve olağanüstü güvenlik durumlarından kaynaklanan uçuş iptalleri için ise tazminat ödenmiyor”, dedi.

 

Rötarlarda sağlanması gereken hizmetler

Son zamanlarda sıkça karşılaşılan uçak kalkış rötar süreleri içerisinde de havayollarının yolcularına sağlaması gereken hizmetler bulunuyor. Örneğin gecikme en az beş saat ise yolcu bilet iadesi ve seyahat başlangıç noktasına ücretsiz transferinin sağlanmasını talep etme hakkına sahip oluyor. Uçuş mesafelerine ve bekleme sürelerine bağlı olarak değişen koşullarda da havayollarının yolculara içecek, yiyecek, konaklama, otele transfer ve ücretsiz telefon ve faks hizmeti sunması gerekiyor.

mervekilic
Merve Kılıç
35 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Uzman Yazarlar