• Anasayfa
  • Bilgi
  • Uçağa alınmazsanız 600 Euro’ya kadar tazminat alabilirsiniz.

Uçağa alınmazsanız 600 Euro’ya kadar tazminat alabilirsiniz.

mervekilic

Enuygun.com Baş Analisti Betül Sungurlu, “Fazla bilet satışı nedeniyle uçağa kabul edilmeme, bir alt ya da üst sınıfa yerleştirme ya da uçuş iptalleri gibi durumlar yolcuya yeterince önce bildirilmemişse havayolu şirketleri yolcuya 50 Euro’dan 600 Euro’ya kadar varan tutarlarda tazminat ödemekle yükümlü. Bunların hepsi SHGM (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü) tarafından düzenlenmiş bulunuyor. Üstelik havayolu şirketi tarafından yolcunun mağduriyeti giderilmemişse SHGM’de kurulan Yolcu Hakları Birimi’ne de başvurulabiliyor”, dedi.

Tazminat tutarlarının yolcuya teklif edilen telafilere ve bildirim sürelerine bağlı olarak değiştiğine de dikkat çeken Sungurlu, “ Tazminatlar iç hatlarda 50 ile 100 Euro arasında, dış hatlarda ise mesafeye göre 125 ile 600 EUR arasında hesaplanıyor. Hava şartları ve olağanüstü güvenlik durumlarından kaynaklanan uçuş iptalleri için ise tazminat ödenmiyor”, dedi.

İçindekiler

 

Rötarlarda sağlanması gereken hizmetler

Uçak Bileti

Son zamanlarda sıkça karşılaşılan uçak kalkış rötar süreleri içerisinde de havayollarının yolcularına sağlaması gereken hizmetler bulunuyor. Örneğin gecikme en az beş saat ise yolcu bilet iadesi ve seyahat başlangıç noktasına ücretsiz transferinin sağlanmasını talep etme hakkına sahip oluyor. Uçuş mesafelerine ve bekleme sürelerine bağlı olarak değişen koşullarda da havayollarının yolculara içecek, yiyecek, konaklama, otele transfer ve ücretsiz telefon ve faks hizmeti sunması gerekiyor.


mervekilic
Merve Kılıç
34 Yazı
Turizm sektöründeki 10 yıllık kariyeri boyunca seyahat destek hizmetlerinin her alanında kazandığı uzmanlıkla, 2012 yılından beri Enuygun Kurumsal Seyahat Uzmanı olarak çalışıyor.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN