Üç kişiden ikisi vizesiz ülkelere seyahati tercih ediyor

betulsungurlu
İçindekiler

Son zamanlarda Türkiye’ye vizesiz seyahat imkânı tanıyan ülkelerin sayısı giderek artıyor. Ancak hala Türkiye’ye yönelik Schengen uygulaması ile komşu ülkelere bile vize zorunluğu olması, yurtdışı seyahatlerin önünde büyük engel oluşturuyor.

Turizm Araştırmaları Derneği’nin Türkiye’de 1000 kişi ile gerçekleştirdiği anket sonuçları da bunu doğrular nitelikte:

  • Ankete katılanların yüzde 92’si vizenin seyahat özgürlüğünü kısıtladığını düşünürken bu grubun yüzde 78’i Türkiye’ye vize uygulayan ülkelere Türkiye’nin de aynı şeklide karşılık vermesi gerektiğini belirterek rahatsızlıklarının boyutunu dile getiriyor.

  • Ankete katılanların yüzde 71’i, vize isteyen ülkeleri ziyaret etmeyi düşünmediğini hatta seyahat planlarına dâhil etmediğini belirtiyor.

  • Katılımcıların yüzde 82’si vize başvurularının kabul edildiğini ancak uzun ve can sıkıcı prosedürleri ve masrafları nedeniyle rahatsız olduklarını söylüyor.

  • Katılımcıların yüzde 40’ı vize uygulaması olmasa Schengen vizesi uygulayan ülkelere gitmeyi tercih edeceğini belirtiyor.

  • Ankete katılanların yüzde 53’ü İngiltere, ABD ve Avusturalya’ya gitmek istiyor.

  • Anket sonuçlarına göre İngilizce konuşulan ülkeler ilk sırada tercih ediliyor.

Vize konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Zamanında vize alabilmek her zaman kolay olmayabilir. Özellikle de çalışma ve öğrenim vizelerinin sonuçlanması bazen 2-3 ayı buluyor. Vizeden muaf olanların ise pasaport geçerlilik tarihini kontrol etmesi oldukça önemli! Zira ülkelerin pasaport süreleri konusundaki şartları değişebiliyor. Bu sebeple en az bir yıllık pasaport ve erken başvuru yapılması daha kolay bir vize alma süreci için ilk sırada tavsiye edilenler arasında!

Ülkelere göre güncel vize yükümlülüklerini ise http://www.mfa.gov.tr/turk-vatandaslarinin-tabi-oldugu-vize-uygulamalari.tr.mfa adresinden öğrenebilirsiniz.

betulsungurlu
Betül Sungurlu
323 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.
Uzman Yazarlar