Üç büyük ilde yükselen, düşen ve ideal semtler…

 İstanbul

Forbes’un Ağustos sayısında, İstanbul’da konut fiyatlarının semtlere göre önemli farklılıklar gösterdiğine dikkat çekiliyor. Örneğin İstanbul’un en pahalı semti olan Kuruçeşme’deki metrekare satış fiyatı (5126 TL/m2), en ucuz semti olan Yıldıztepe’nin (811 TL/m2) 6.3 katı! Diğer illerde olduğu gibi İstanbul’da da şehir merkezinde fiyatlar düşerken, kenar semtlerde fiyatlar yükseliyor. Ataşehir ve Beşiktaş fiyatların en çok düştüğü, Beykoz ve Pendik ise fiyatların hızla arttığı semtler! İstanbul’da yaşanabilecek ideal mahalle ise Yakacık/kartal!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin 2009 yılında kabul ettiği Çevre Düzeni Planı’nın kentin gelişecek bölgeleri hakkında bilgi verdiğine dikkat çeken Forbes, metronun doğuda Kurtköy, Tuzla; batıda ise Silivri’ye kadar uzatılmasının öngörüldüğü belirtiliyor. Planda Tuzla’ya özel önem verildiğine değinilirken, bölgede üniversite, teknoloji parkı, yeni sanayi ve yerleşim alanları oluşturulması düşünüldüğü belirtiliyor. Kente yönelecek endüstriyel yatırımlar için Anadolu yakasında Gebze, Avrupa yakasında ise Çerkezköy tampon bölge seçilmiş. Samandıra’da ise yeni bir otogar yapılması planı var.

İstanbul’da Haziran 2009-Haziran 2010 döneminde 261 mahalleden 191’inde konut fiyatları arttı. Pendik-Batı mahallesi %38.22 ile fiyatların en çok arttığı yer! Bu mahalleyi sırasıyla Beykoz/Acarkent(%31), Pendik/Yenişehir-Velibaba-Güzelyalı-Doğu-Şeyhli-Dolayoba(%26-%28), Beykoz/Kanlıca (%27) ve Küçükçekmece/Beşyol (%27) takip ediyor.

İstanbul’un Haziran 2009-Haziran 2010 döneminde en çok değer kaybeden 10 mahallesinden beşi ise Ataşehir’de bulunuyor. Bu bölgede değer kaybı %16 civarında. Eyüp/Akşemsettin -%19.37 ile en çok değer kaybeden mahalle olurken, Eyüp-Göktürk mahallesi de -%13 ile yüksek değer kaybına uğrayan mahalleler arasında. Beyoğlu’nda ise Firuzağa-Halıcıoğlu-Gümüşsuyu ise %14 değer kaybına uğramış.

Konut almak için aynı anda hem ucuz, hem sosyal yaşam alanlarına sahip ve hem de doğayla içiçe olan bölgeleri ideal semt olarak tanımlayan Forbes dergisi, tüm bu incelemeler sonucunda İstanbul’da ideal semtin Yakacık/Kartal olduğunu belirlemiş. Doğaya yakınlığı arka plana atabilecekler için ikincil ideal semt Kaynarca/Pendik; sosyal yaşamı arka plana atabilecekler için ise ikincil ideal semt Tepecik/Büyükçekmece; fiyattan bağımsız düşünebilenler için ise ikincil seçenekler Florya/Bakırköy, Bostancı/Kadıköy, İstinye/Sarıyer olabilir.

Ankara

Ankara’nın en pahalı semti olan Beştepe’deki metrekare satış fiyatı (2400 TL/m2), en ucuz semti olan Yenikent’in (545 TL/m2) 4.4 katı!

Ankara’da potansiyel vadeden bölge ise son yıllarda da gelişimi ile kendini gösteren Eskişehir Yolu (Çay Yolu). Kentsel dönüşümün yaşandığı ve Ankara’nın eski yerleşim bölgelerinden biri olan Altındağ ise yükselen bölgeler arasında yer alıyor. Altındağ’da yıkılan gecekonduların yerine yeni binalar yapılıyor ve merkeze yakınlığı nedeniyle çalışan kesim tarafından tercih ediliyor. Ayrıca ucuz toplu konutların bulunduğu Gölbaşı ise, özellikle kira öder gibi ev sahibi olma olanağı tanıdığından talebin hızla arttığı bir bölge konumunda. Belediye planlamalarına göre bu bölgeye sosyal mekanlar yapılması planlanıyor.

Ankara’da Haziran 2009-Haziran 2010 döneminde 69 mahalleden 45’inin satış değeri artmış. Altındağ, Keçiören, Mamak, Yenimahalle fiyatı en çok artan bölgeler arasında ve değer artışı %8.63 ile %17.43 arasında değişiyor. Fiyatı en çok düşen semtler ise Çankaya ve Gölbaşı. Gölbaşı’nda fiyatlar özellikle bölgede ev alanların aldıkları konut kredisinin taksitlerini karşılayacak şekilde kiraya vermeleri nedeniyle düşme eğiliminde.

Fiyat, sosyal yaşam alanı ve doğaya yakınlık üçgeni içinde Ankara’da ideal semt Forbes tarafından Bahçelievler/Gölbaşı olarak belirlenmiş. Fiyattan bağımsız seçim yapabilecekler için ise ideal semtler ayrıca Oran/Çankaya ve Gazi/Yenimahalle olabilir.

İzmir

İzmir’in en pahalı semti olan Mavişehir’deki metrekare satış fiyatı (2193 TL/m2), en ucuz semti olan Egekent’in (682 TL/m2) 3.2 katı!

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin planlarına göre Güzelbahçe-Narlıdere, Balçova, Konak, Karşıyaka, Çiğli ve Menemen’i kapsayan bölge şehir merkezi olarak geçiyor. Buralardaki yoğun nüfus nedeniyle bölgede gelişme potansiyelinin çok da kalmadığı düşünülüyor. Düşük nüfus nedeniyle Urla ve son yıllarda inşaatların hızla geliştiği Buca, İzmir’in potansiyeli yüksek bölgelerini oluşturuyor.

İzmir’de Haziran 2009-Haziran 2010 döneminde değeri yükselen semtler; Bayraklı, Karabağlar, Güzelbahçe ( değer artışı %11 ile %18 arasında). Aynı dönemde değer kaybeden semtler ise Balçova ve Çiğli ( değer kaybı %6 ile %10 arasında).

Forbes İzmir’in de ideal semtini fiyat, sosyal yaşam alanı ve doğaya yakınlık kriterlerine göre belirlemiş. Buna göre İzmir’de en ideal semt Şirinyer/Buca. Sosyal yaşam alanını ikinci plana atabilecekler için ideal semt Eşrefpaşa/Konak; doğaya yakınlığı arka plana atabilecekler için ideal semtler Atatürk/Narlıdere ve Kahramanlar/Konak; fiyattan bağımsız düşünebilecekler için ise ideal semtler Güzelyalı/Konak, Korutürk/Balçova ve Alsancak/Konak!

Betül Sungurlu
363 Yazı
ODTÜ Havacılık Mühendisliği ve Boğaziçi Üniversitesi Executive MBA mezunu. Ar-ge, banka, yatırım ve danışmanlık şirketlerinde 10 yıldan fazla çalıştı.