Twitter, öfkeli tweet atanlara uyarı gönderiyor

tugbahacibayramoglu

Öfke ile attığınız ya da kötü söz söylediğiniz tweetleri bir kez daha düşünün. Siz düşünmeseniz bile Twitter bunu düşünmüş. Twitter, başınıza dert olabilecek bu tip öfkeli ve küfürlü tweetler için FireMe (Kov beni) adlı uyarı devreye soktu.

 

Hanover Üniversitesi tarafından geliştirilen bu uyarı aracı FireMe esprili bir dille kullanıcıyı uyarıyor. Sistem sizin sözlerinizden bir risk skoru oluşturyor. Bu skoru tutturduğunuz zaman “Sen bu sözleri söyledin bütün dünya bunu görebilir” şeklinde uyarıda buunuyor. Böylece sizin öfkeyle attığınız bu twettlerden zarar görmemeniz için hatırlatma yapmış oluyor. Yapılan araştırmalarda uyarıcı aracının kullanıldığı 3 hafta içinde 4 bin 304 uyarı alan kullanıcıdan 249’unun, 2 saatte tweetlerini sildiği açıklandı.

İçindekiler

Düşünmeden tweet atmayın

Tıpkı öfkeyle kalkan zararla oturur atasözündeki gibi tweet atmadan önce de derin bir nefes alıp, birkaç dakika düşünüp ona göre yazmakta fayda var. Aksi halde kalp kırabilir, arkadaşınızdan, işinizden hatta kazancınızdan olabilirsiniz. Ya da davalık bile olabilirsiniz.

17 yaşındaki kıza gözaltı

Attığı tweet yüzünden gözaltına alınan gençler bile var. 17 yaşındaki İrem Aksoy, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek hakkındaki tweeti nedeniyle okulunda göz altına alındı. CHP Beylikdüzü lise komisyonu başkanı olan Aksoy, ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Konuyla ilgili ünlülere yönelik açılmış davalar var. Aynı zamanda twetter yurtdışında da benzer şikayetlerden dolayı milyonlarca dolar ceza ödemek zorunda kalabiliyor. Bu yüzden FireMe uygulamasıyla bu sorunları en aza indirme çabası var.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN