Son yılların en moda sosyal paylaşım sitesi Twitter’in temellerinin MÖ 550 yıllarında Çin’de yaşamış ünlü filozof Konfüçyüs tarafından atıldığını biliyor muydunuz?

Aslında bu bir iddia ve iddianın kaynağı da Çin’in twitter’ı olarak kabul edilen weibo.com adlı site. Bu site, ünlü filozofun öğretilerinin 140 karakter civarında olması, basit cümlelerle derin mesajlar vermesi ve takipçilerinin olması gibi sebeplerden dolayı twitter’ın atası olduğunu iddia etti. Kim bilir belki de twitter’i hazırlayanlar Konfüçyüs felsefesinden etkilenmişlerdi ya da insanın kendini ifade etmede 140 karakterin yeteceği binlerce yıl öncesinde keşfedilmişti.

İçindekiler

Twitter’i sık kullananlardan mısınız?

Siz de twitter’ı sık kullanıyor, 140 karakter sınırından rahatsız olmuyorsanız Konfüçyüs’ün öğretilerine hazırsınız demektir. Çin’in resmi dini olarak kabul edilen öğretilerin kuramcısı Konfüçyüs basit sade ve kısa cümlelerle hayata dair güzel öğütler vermiş. Bugün bunları hala baş tacımız yapabiliriz. Twitter sayesinde Konfüçyüs’ü hatırladık. Gelin belli başlı sözlerini bir kez daha bu satırlarda tekrarlayalım.

* Bir kişiye iyilik yapmak istiyorsan ona balık verme balık tutmayı öğret.

* Hata yapmak bir şey değildir, hata yaptığını unutmak kötüdür.

* Karanlığa söveceğine, bir mum yak.

* Ne aradığını bilmeyen, bulduğunu anlayamaz.

* Evinizin eşiğini temizlemeden komşunuzun damındaki karlardan şikayet etmeyiniz.

* Bir yerde küçük insanların büyük gölgeleri varsa orada güneş batıyor demektir.


tugbahacibayramoglu
Tuğba Hacıbayramoğlu
1299 Yazı
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik mezunu. Yine Marmara Üniversitesi’nde Radyo Televizyon Sinema bölümünde yüksek lisans yaptı.
Yorum Yap
Yorumlar
Bu yazı için henüz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan sen ol.
Uzman Yazarlar

10 milyondan fazla kullanıcı, seyahatini Enuygun’la planlıyor!

Hemen İndir

App Store'dan

indirin

Google Play

'DEN ALIN

AppGallery

ile KEŞFEDİN